Švýcarský frank: Jak vypadá symbol stability?

Jak Vypadá Švýcarský Frank

Barevná škála bankovek

Švýcarský frank se pyšní nejen stabilitou, ale i nápaditým designem bankovek. Každá z nich se nese v odlišné barevné škále a tematice, což usnadňuje jejich rozlišení. Nejnovější emise bankovek, uváděná do oběhu postupně od roku 2016, se odklání od tradičního zobrazování významných osobností. Místo toho se zaměřuje na abstraktní motivy a symboly reprezentující různé aspekty švýcarské kultury a identity. Například na 10 frankové bankovce převládají odstíny žluté a oranžové barvy, evokující sluneční svit a vášeň pro hudbu, jež je v zemi helvétského kříže hluboce zakořeněna. Naopak 20 franková bankovka, laděná do modré a zelené, odkazuje k tématu světla a kreativity, s důrazem na inovativní myšlení a vědecký pokrok. Barevná škála bankovek tak není náhodná, ale promyšleně dokresluje celkový koncept a symboliku, kterou si švýcarský frank nese.

Motivy na bankovkách

Švýcarský frank není jen tak ledajaká měna. Je to symbol stability, spolehlivosti a švýcarské preciznosti. A to se odráží i na vzhledu jejich bankovek. Každá bankovka švýcarského franku je jako malá umělecká díla, která vypráví příběh o Švýcarsku.

Na bankovkách najdeme motivy inspirované různými aspekty švýcarské kultury, vědy a umění. Například na 100 frankové bankovce je vyobrazena ruka držící dirigentskou hůlku, což odkazuje na bohatou hudební tradici Švýcarska. 200 franková bankovka zase zobrazuje motiv světla a vesmíru, což je odkaz na významné vědecké objevy, které ve Švýcarsku vznikly.

Zajímavostí je, že švýcarské bankovky jsou orientovány vertikálně, na rozdíl od většiny ostatních měn světa. To jim dává unikátní a moderní vzhled.

Bezpečnostní prvky

Švýcarský frank není jen tak ledajaká měna. Je proslulý svou stabilitou a také důmyslnými bezpečnostními prvky, které znesnadňují jeho padělání. Tyto prvky jsou rozpoznatelné pouhým okem i pomocí jednoduchých pomůcek. Papír samotný je speciální, s charakteristickým citem a vodoznakem viditelným proti světlu. Při pohybu bankovky se mění barva některých prvků, například magického čísla. Na bankovkách najdeme mikrotext, který je čitelný pouze pod lupou, a reliéfní tisk, který je cítit pod prsty. Zajímavostí je i UV světlo, pod kterým se odhalí další skryté obrazce a barvy. Všechny tyto prvky dohromady vytváří komplexní ochranu proti padělání a dělají ze švýcarského franku jednu z nejbezpečnějších měn světa.

Rozměry a tvary

Švýcarský frank se pyšní rozmanitostí, a to nejen co se týče bezpečností prvků, ale i rozměrů a tvarů. Bankovky švýcarského franku se liší od mnoha jiných měn svou vertikální orientací. Tento netradiční formát, kdy je bankovka delší na výšku než na šířku, není jen estetickou záležitostí. Vertikální design umožňuje začlenit sofistikovanější bezpečnostní prvky a zároveň usnadňuje manipulaci s bankovkami v peněžence. Každá z bankovek má specifické rozměry, které se liší v závislosti na nominální hodnotě. Například bankovka 10 franků měří 74 x 126 mm, zatímco bankovka 1000 franků je s rozměry 74 x 181 mm největší.

Kromě bankovek existují i mince švýcarského franku, které se také liší svými rozměry a tvary. Mince s nižší hodnotou, jako jsou 5, 10 a 20 centů, mají menší průměr a jsou vyrobeny z mědi a niklu. Naopak mince s vyšší hodnotou, jako jsou 1, 2 a 5 franků, se pyšní větším průměrem a jsou vyrobeny z bimetalu, tedy kombinace mědi a niklu. Zajímavostí je, že mince 5 franků má tvar dvanáctiúhelníku, což ji odlišuje od ostatních mincí.

Nominální hodnoty

Symboly a nápisy

Švýcarský frank se pyšní nejen svou stabilitou, ale i propracovaným designem plným symbolů a nápisů. Na lícové straně bankovek osmé série, která je v oběhu od roku 1995, nenajdeme podobizny slavných osobností jako u jiných měn. Místo nich se design soustředí na abstraktní motivy inspirované uměním, časem a prostorem. Každá bankovka má svou dominantní barvu a zobrazuje dílo švýcarského umělce či umělkyně 20. století. Například na stofrankové bankovce s motivem vodních toků najdeme jméno Le Corbusiera, slavného architekta.

Rubová strana bankovek pak zobrazuje konkrétní příklady z oblasti vědy, umění či techniky, které se váží k tématu dané bankovky. U stofrankové bankovky tak uvidíme mapu Švýcarska s vyznačenými horskými masivy a řekami, symbolizující vodní zdroje země. Kromě grafických prvků nesou bankovky i ná

Portrétní a abstraktní prvky

Švýcarský frank je známý svým unikátním designem, který v sobě snoubí prvky portrétní i abstraktní. Na jedné straně se setkáváme s realistickými vyobrazeními významných švýcarských osobností, jako jsou například spisovatelé, architekti nebo hudebníci. Tyto portréty dodávají bankovkám punc tradice a historie, zároveň však nepůsobí těživě ani pateticky. Naopak, jemné linie a decentní barevnost jim propůjčují nadčasovou eleganci.

Na druhé straně se na bankovkách objevují i abstraktní motivy, inspirované například švýcarskou přírodou, vědou nebo kulturou. Tyto geometrické tvary, linie a barevné přechody dodávají designu na dynamice a modernosti. Zároveň však nepůsobí rušivě ani chaoticky. Naopak, jejich uspořádání je vždy promyšlené a harmonické, čímž podtrhuje celkovou estetickou hodnotu bankovek.

Aktuální série bankovek

Švýcarský frank se pyšní moderními bankovkami, které jsou považovány za jedny z nejbezpečnějších na světě. Každá bankovka ze současné série, která je v oběhu od roku 2016, reprezentuje odlišnou stránku Švýcarska a jeho kultury. Namísto tradičních portrétů osobností se na nich objevují abstraktní motivy a symboly, které odrážejí různé aspekty švýcarské identity. Například bankovka o hodnotě 10 franků je věnována času a švýcarské preciznosti, zatímco bankovka o hodnotě 200 franků znázorňuje světlo a vesmír, čímž odkazuje na vědecké úspěchy země.

Bankovky se vyznačují inovativními bezpečnostními prvky, které znesnadňují jejich padělání. Patří mezi ně například průhledné okénko s hologramem, mikrotext, reliéfní prvky a speciální barvy, které mění odstín v závislosti na úhlu pohledu. Díky těmto prvkům je poměrně snadné ověřit pravost bankovky pouhým okem a hmatem.

Historie švýcarského franku

Švýcarský frank, symbol CHF, je proslulý nejen svou stabilitou, ale i specifickým vzhledem. Jeho historie sahá až do roku 1798, kdy Helvétská republika zavedla první frank. Různé kantony tehdy razily vlastní mince, což vedlo k nejednotné měně. Teprve v roce 1850 byl zaveden švýcarský frank, jak ho známe dnes, a sjednotil tak měnový systém.

Vzhled švýcarských franků se v průběhu let měnil, ale vždy odrážel švýcarskou kulturu a hodnoty. Na bankovkách se objevují významné osobnosti, architektonické památky i motivy z umění. Například na desetifrankové bankovce je vyobrazen Le Corbusier, slavný švýcarský architekt, a jeho architektonické dílo. Bankovky jsou také známé svými bezpečnostními prvky, které znesnadňují jejich padělání.

Mince švýcarského franku jsou neméně zajímavé. Na nich najdeme symboly Švýcarska, jako je alpská fauna a flóra, ale i portréty významných osobností. Zajímavostí je, že mince o hodnotě 5 franků má průměr 31,45 mm a váží 13,7 g, což z ní dělá jednu z největších a nejtěžších mincí v běžném oběhu v Evropě.