Zadost o volicsky prukaz: Jak volit, i když jste zrovna mimo domov?

Zadost O Volicsky Prukaz

Co je voličský průkaz?

Voličský průkaz je dokument, který vám umožňuje volit mimo vaši voličskou obec. To se hodí, pokud víte, že v den voleb nebudete ve svém bydlišti. Voličský průkaz vás opravňuje k hlasování ve všech typech voleb a referend, a to jak v České republice, tak i v zahraničí. Žádost o voličský průkaz je potřeba podat nejpozději 7 dní před volbami, pokud ji podáváte osobně, a 15 dní před volbami, pokud ji posíláte poštou. Žádost o vydání dokladu opravňujícího k hlasování je jen jiný název pro žádost o voličský průkaz. Na formuláři žádosti je potřeba uvést vaše osobní údaje, adresu trvalého bydliště a důvod, proč o voličský průkaz žádáte.

Kdy o něj žádat?

Žádost o voličský průkaz, neboli o vydání dokladu opravňujícího k hlasování, je třeba podat včas, abyste o své volební právo nepřišli. Termíny se liší podle toho, zda o průkaz žádáte v místě trvalého bydliště, nebo mimo něj. Pokud chcete volit ve svém okrsku, ale nebudete v den voleb přítomni, požádejte o voličský průkaz nejpozději do 4 dnů před volbami. Váš obecní úřad vám ho vydá ihned. V případě voleb do Evropského parlamentu je lhůta pro podání žádosti prodloužena na 15 dnů před volbami. Pokud se v den voleb budete nacházet mimo místo trvalého bydliště, například na dovolené, můžete o voličský průkaz požádat jak u vašeho obecního úřadu, tak u kteréhokoli obecního úřadu v České republice. V tomto případě je lhůta pro podání žádosti stejná, tedy 4 dny před volbami, avšak obecní úřad vám průkaz nezašle poštou, ale budete si ho muset vyzvednout osobně.

Kdo ho může dostat?

O voličský průkaz, tedy doklad opravňující k hlasování mimo trvalé bydliště, může požádat každý občan České republiky, který je v den voleb zapsán v seznamech voličů a dosáhl věku 18 let. Nezáleží na tom, zda se nacházíte v jiném městě, okrese, kraji, nebo dokonce v zahraničí. Důležité je, abyste žádost podali včas a splnili všechny zákonné podmínky. Žádost o voličský průkaz můžete podat osobně na obecním úřadě podle místa trvalého bydliště, a to nejpozději do 3 dnů před volbami. Pokud se rozhodnete pro podání žádosti v elektronické podobě, je lhůta prodloužena do 6 dnů před volbami. V takovém případě je ale nutné mít zřízenou datovou schránku nebo vlastnit elektronický podpis. Nezapomeňte, že voličský průkaz je důležitým dokumentem, který vám zaručuje uplatnění vašeho volebního práva.

Kam se obrátit?

Potřebujete si zařídit voličský průkaz nebo doklad opravňující k hlasování a nevíte, kam se obrátit? Žádost o voličský průkaz můžete podat na obecním úřadě v místě vašeho trvalého bydliště. Pokud se zrovna nacházíte v zahraničí, obraťte se na zastupitelský úřad České republiky. V obou případech je nutné předložit platný doklad totožnosti. Žádost o vydání dokladu opravňujícího k hlasování, tedy voličského průkazu, je nutné podat nejpozději 3 dny před volbami, pokud o něj žádáte osobně. V případě zaslání žádosti poštou je lhůta delší a končí 7 dní před volbami. Nezapomeňte, že účast ve volbách je důležitým právem i povinností každého občana.

Nezbytné dokumenty

K vyřízení žádosti o voličský průkaz nebo o vydání dokladu opravňujícího k hlasování budete potřebovat několik dokumentů. V první řadě je to platný doklad totožnosti, kterým prokážete svoji totožnost. Může se jednat o občanský průkaz, cestovní pas nebo jiný doklad s fotografií, který je úředně uznaný. Dále budete potřebovat vyplněnou žádost. Formulář žádosti o voličský průkaz a žádosti o vydání dokladu opravňujícího k hlasování jsou k dispozici na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR a také na obecních úřadech. V případě, že žádáte o vydání dokladu opravňujícího k hlasování, je nutné doložit také doklad potvrzující vaše oprávnění k pobytu na území ČR. Tímto dokladem může být například povolení k trvalému pobytu, povolení k přechodnému pobytu nebo potvrzení o přechodném pobytu občana Evropské unie. Žádost o voličský průkaz nebo o vydání dokladu opravňujícího k hlasování je nutné podat osobně, a to na obecním úřadě podle vašeho místa trvalého bydliště. V případě žádosti o voličský průkaz je možné požádat o jeho zaslání na adresu vašeho trvalého pobytu.

Lhůta pro vyřízení

Žádost o voličský průkaz nebo o vydání dokladu opravňujícího k hlasování musí být podána včas, abyste si zajistili možnost volit. Lhůta pro vyřízení se liší v závislosti na způsobu podání žádosti a také na tom, zda žádáte o vydání voličského průkazu nebo dokladu pro hlasování v zahraničí. Pokud podáváte žádost osobně, obecní úřad ji vyřídí ihned. V případě podání žádosti v elektronické podobě (datovou schránkou) je lhůta pro vyřízení 3 dny. Nejdéle si na vyřízení úřad vyhradí 5 dní, pokud žádost posíláte poštou. Pamatujte, že včasné podání žádosti je důležité, abyste o své volební právo nepřišli.

Možnosti vyzvednutí

Vydaný voličský průkaz, resp. doklad opravňující k hlasování si můžete vyzvednout osobně nebo prostřednictvím jiné osoby, která se prokáže plnou mocí s ověřeným podpisem. Voličský průkaz nelze zaslat poštou. Žádost o jeho vydání je nutné podat v dostatečném předstihu, jelikož jeho vyřízení nějaký čas trvá a jeho platnost je omezena. Pokud volíte v místě trvalého bydliště, voličský průkaz nepotřebujete. K volbám se v takovém případě dostavíte s platným dokladem totožnosti do vaší volební místnosti. Informace o volební místnosti příslušné vašemu místu trvalého bydliště naleznete na úřední desce vašeho obecního úřadu.

Hlasování s průkazem

Voličský průkaz je užitečný pro ty, kteří se v den voleb nebudou nacházet ve svém volebním obvodu. Můžete o něj požádat osobně na obecním úřadě, v jehož správním obvodu máte trvalý pobyt, a to nejpozději do 4. června 2021 do 16 hodin, pokud volby probíhají v jednom dni. Pokud se volby konají ve dvou dnech, je lhůta pro podání žádosti posunuta na 11. června 2021 do 16 hodin. Žádost o voličský průkaz je možné podat i písemně, a to včetně žádosti zaslané prostřednictvím datové schránky. V takovém případě je nutné, aby byl podpis na žádosti úředně ověřen. Žádost o vydání dokladu opravňujícího k hlasování musí obsahovat jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého pobytu a adresu, na kterou má být průkaz doručen. Pokud o voličský průkaz žádáte písemně, je nutné žádost vlastnoručně podepsat.

Žádost o voličský průkaz – malý papír s velkou mocí. Mocí rozhodnout o směřování naší země. Nezapomeňme ji využít.

Radomír Dvořák

Platnost průkazu

Vydaný voličský průkaz opravňuje k hlasování pouze ve volbách a referendu, pro které byl vydán. Platnost voličského průkazu je vázána na datum konání voleb, které je na něm uvedeno. Po uplynutí této doby se stává neplatným. Voličský průkaz neprokazuje totožnost voliče a nelze jej použít k jiným účelům než k volbám. Žádost o vydání voličského průkazu je nutné podat v dostatečném předstihu před volbami, a to na úřadě obce s rozšířenou působností dle místa trvalého bydliště. V den voleb je pak možné požádat o vydání voličského průkazu přímo ve volební místnosti. V takovém případě je však nutné počítat s delší čekací dobou.

Srovnání způsobů podání žádosti o voličský průkaz
Způsob podání Doba vyřízení Možnost podání z ciziny
Osobně na úřadě Ihned Ne
Datovou schránkou Do 5 dnů Ano

Ztráta nebo odcizení

V případě ztráty nebo odcizení vašeho voličského průkazu je nezbytné co nejdříve zažádat o jeho nahrazení. Bez platného dokladu totiž nebudete moci uplatnit své volební právo. Žádost o vydání nového voličského průkazu, respektive o vydání dokladu opravňujícího k hlasování, můžete podat na jakémkoliv obecním úřadě s rozšířenou působností. S sebou si nezapomeňte vzít platný doklad totožnosti, například občanský průkaz nebo cestovní pas. Vydání nového voličského průkazu je zpoplatněno.

Publikováno: 10. 11. 2024

Kategorie: Politika