Volební průkaz: Hlasujte v eurovolbách odkudkoli!
Co je volební průkaz
Volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu (eurovolby) je dokument, který umožňuje volit mimo své trvalé bydliště. Volební průkaz si může vyřídit každý volič zapsaný v seznamu voličů. Žádost o jeho vydání se podává na obecním úřadě dle trvalého bydliště, a to buď osobně, nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné ji opatřit úředně ověřeným podpisem. Lhůta pro podání žádosti o vydání volebního průkazu je odlišná pro osobní a písemné podání. Osobně lze žádat nejpozději do pátku před volbami, písemně pak nejpozději 7 dní před volbami. S volebním průkazem pak může volič odevzdat svůj hlas v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to pro volby do Evropského parlamentu. Volič se ve volební místnosti prokáže platným občanským průkazem nebo cestovním pasem.
Kdo může požádat
O volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu může požádat každý občan České republiky, který má právo volit a v době konání voleb se bude zdržovat mimo své trvalé bydliště. Volební průkaz opravňuje k hlasování ve volbách do Evropského parlamentu v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to i v místě trvalého bydliště. Žádost o vydání volebního průkazu je možné podat osobně na obecním úřadě obce s rozšířenou působností podle místa trvalého bydliště, a to nejpozději do pátku předcházejícího dni voleb. Žádost je možné podat i v listinné podobě s úředně ověřeným podpisem voliče, a to prostřednictvím pošty. V takovém případě je nutné doručit žádost na příslušný úřad nejpozději 7 dnů před konáním voleb. Od roku 2019 je možné požádat o volební průkaz i elektronicky, a to prostřednictvím datové schránky.
Jak a kde zažádat
O volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu můžete požádat osobně, písemně nebo elektronicky. Žádost o vydání volebního průkazu podáváte svému obecnímu úřadu podle místa trvalého bydliště. Pokud žádáte osobně, stačí vám k vyřízení občanský průkaz. V případě písemné žádosti je nutné ji opatřit úředně ověřeným podpisem. Žádost podaná elektronicky musí být zaslána datovou schránkou nebo podepsána uznávaným elektronickým podpisem. O volební průkaz je nutné požádat nejpozději 7 dní před volbami, tedy do pátku předcházejícímu volebnímu víkendu. Pokud žádáte o volební průkaz z důvodu pobytu v zahraničí, je lhůta pro podání žádosti prodloužena. V takovém případě je nutné žádost podat nejpozději 15 dní před volbami. Společně s volebním průkazem obdržíte i obálku s označením volebního kraje, pro který vám byl volební průkaz vydán.
Termín pro podání žádosti
Žádost o vydání voličského průkazu pro volby do Evropského parlamentu je nutné podat včas. Termín se liší podle toho, zda o něj žádáte osobně, nebo písemně. Osobně na úřadě obce s rozšířenou působností můžete žádat nejpozději do druhého dne před volbami do 16:00. Pokud byste nestihli termín pro osobní podání, stále máte možnost požádat o voličský průkaz písemně nebo elektronicky, ale pozor, nejpozději do pátého dne před volbami. Písemná žádost musí být úřadu doručena nejpozději v tento den, nestačí ji tedy pouze v tento den podat na poštu. Nezapomeňte, že voličský průkaz vám neumožňuje volit v zahraničí, ale pouze v jiném volebním okrsku v rámci České republiky. Pro volbu v zahraničí slouží jiný doklad - "Zvláštní voličský průkaz".
Volební průkaz do eurovoleb je vaší vstupenkou k ovlivnění budoucnosti Evropy. Nezapomeňte ho využít!
Radomír Dvořák
Vydání volebního průkazu
Volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu (eurovolby) si můžete vyřídit, pokud víte, že v době konání voleb nebudete ve svém volebním okrsku. Vydání volebního průkazu je bezplatné a požádat o něj můžete osobně na obecním úřadě podle místa trvalého bydliště, a to nejpozději do pátku před volbami do 16:00. Pokud nestihnete osobní návštěvu, je možné o volební průkaz požádat i písemně nebo elektronicky, a to nejpozději 7 dní před volbami. V takovém případě je ale nutné žádost opatřit zaručeným elektronickým podpisem. S volebním průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to na základě předložení platného občanského průkazu nebo cestovního pasu. Pamatujte, že volební průkaz je důležitý dokument, který vás opravňuje k hlasování v eurovolbách.
Hlasování s průkazem v ČR
V České republice máte možnost volit ve volbách do Evropského parlamentu i v případě, že se v den voleb nebudete nacházet ve svém volebním okrsku. Stačí si vyřídit takzvaný volební průkaz. Ten vám umožní odevzdat svůj hlas v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to i mimo obec vašeho trvalého bydliště. Voličský průkaz si můžete vyžádat osobně na obecním úřadě, pod který spadáte dle trvalého bydliště, a to nejpozději do 2. května 2024 do 16 hodin. Pokud nestihnete termín pro osobní vyzvednutí, nezoufejte. Voličský průkaz si můžete nechat zaslat i poštou. V takovém případě je nutné o jeho zaslání požádat písemně a to nejpozději do 25. dubna 2024. K žádosti je nutné přiložit kopii vašeho dokladu totožnosti. Nezapomeňte, že voličský průkaz vám neumožňuje hlasovat v zahraničí.
Hlasování s průkazem v zahraničí
Pro občany České republiky, kteří se v době konání voleb do Evropského parlamentu budou nacházet v zahraničí, existuje možnost hlasovat s voličským průkazem. Voličský průkaz pro volby do Evropského parlamentu, tzv. "volební průkaz", umožňuje volit na jakémkoli zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí, a to v jeho úředních hodinách. Žádost o vydání voličského průkazu je nutné podat nejpozději 15 dnů před volbami, a to buď osobně na obecním úřadě podle místa trvalého bydliště, písemně, nebo elektronicky. V případě elektronické žádosti je nutné ji opatřit zaručeným elektronickým podpisem. Kromě voličského průkazu je pro hlasování v zahraničí nezbytné se prokázat platným dokladem totožnosti, například občanským průkazem nebo cestovním pasem.
Ztráta nebo odcizení průkazu
V případě ztráty nebo odcizení vašeho voličského průkazu pro volby do Evropského parlamentu (tzv. doklad pro hlasování v eurovolbách) je nezbytné co nejdříve kontaktovat obecní úřad vašeho trvalého bydliště. Na úřadě nahlaste ztrátu nebo odcizení vašeho dokladu a požádejte o vydání nového. Pro vydání nového voličského průkazu budete potřebovat platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Vydání nového voličského průkazu je bezplatné. Pamatujte, že bez platného voličského průkazu nebudete moci v eurovolbách hlasovat. V den voleb se dostavte do své volební místnosti s novým voličským průkazem a platným dokladem totožnosti.
Neplatnost volebního průkazu
Volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu (EP) je dokument, který opravňuje voliče hlasovat mimo své trvalé bydliště. Jeho platnost je však vázána na dodržení určitých podmínek. Neplatnost volebního průkazu pro eurovolby může nastat z několika důvodů. Průkaz může být neplatný, pokud obsahuje nesprávné nebo neúplné údaje, je poškozený či pozměněný. Dále je neplatný průkaz, jehož platnost již vypršela. Volič by si měl zkontrolovat datum platnosti uvedené na průkazu. Stejně tak je neplatný průkaz, který nebyl vydán příslušným úřadem. Pouze volební průkaz vydaný v souladu se zákonem opravňuje k hlasování. V případě pochybností o platnosti volebního průkazu je vhodné obrátit se na obecní úřad, který průkaz vydal, a nechat si jeho platnost ověřit. Hlasování s neplatným volebním průkazem je považováno za závažné porušení volebních pravidel.
Vlastnost | Volební průkaz pro eurovolby | Volební průkaz pro běžné volby |
---|---|---|
Použití pro volby | Pouze pro volby do Evropského parlamentu | Pro všechny typy voleb v ČR (prezidentské, parlamentní, krajské, obecní) |
Platnost | Pouze pro dané volby do Evropského parlamentu | Liší se dle typu voleb, obvykle několik dní |
Volební účast s průkazem
Občané České republiky, kteří se v době konání voleb do Evropského parlamentu nacházejí mimo své trvalé bydliště, mohou k hlasování využít volební průkaz. Volební průkaz pro eurovolby umožňuje volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky nebo na zastupitelském úřadě. Žádost o jeho vydání musí být podána nejpozději 7 dní před volbami, a to osobně na obecním úřadě dle trvalého bydliště, datovou schránkou nebo poštou. Kromě volebního průkazu je pro hlasování v eurovolbách nezbytné se prokázat platným dokladem totožnosti, například občanským průkazem nebo cestovním pasem. Volební účast s průkazem je v České republice stále populárnější, neboť umožňuje hlasovat i těm, kteří se v době voleb nacházejí na dovolené, služební cestě nebo studují v jiném městě.
Publikováno: 11. 11. 2024
Kategorie: Politika