Vše o volebním průkazu: Jak ho získat a volit kdekoliv chcete

Volební Průkaz

Co je volební průkaz

Volební průkaz je dokument, který vám umožňuje volit mimo vaše trvalé bydliště. Pokud víte, že v den voleb nebudete ve svém volebním okrsku, je to ideální řešení. Volební průkaz si můžete vyřídit na obecním úřadě v místě vašeho trvalého bydliště. Žádost o vydání volebního průkazu můžete podat osobně nejpozději do 2 dnů před volbami, v případě doručení žádosti poštou pak nejpozději 7 dní před volbami. S volebním průkazem pak můžete volit v jakémkoli volebním okrsku v České republice, a to do schránky nebo přímo ve volební komisi. Nezapomeňte, že volební průkaz je platný pouze pro dané volby.

K čemu slouží

Volební průkaz je dokument, který vám umožňuje volit mimo vaši trvalou adresu bydliště. Je to obdoba občanského průkazu, ale pouze pro účely voleb. Pokud se v den voleb nebudete nacházet ve svém volebním okrsku, například z důvodu dovolené, služební cesty nebo studia, volební průkaz vám zaručí, že o své volební právo nepřijdete. Získáte ho na požádání na obecním úřadě v místě vašeho trvalého bydliště. Je důležité si pamatovat, že volební průkaz je platný pouze pro konkrétní volby, pro které byl vydán. Pozor, nelze ho použít pro jiné volby nebo referenda.

Kdo jej může získat

Volební průkaz je dokument, který opravňuje k volbě mimo trvalé bydliště. Získat jej může každý volič zapsaný v seznamu voličů, a to z několika důvodů. Volební průkaz je určen pro ty, kteří se v den voleb nebudou nacházet v místě svého trvalého bydliště, například z důvodu dovolené, služební cesty nebo studia. Průkaz si můžou vyřídit i ti, kteří jsou sice v den voleb v místě trvalého bydliště, ale z vážných důvodů, jako je například hospitalizace, se nemohou dostavit do své volební místnosti. Žádost o vydání volebního průkazu je nutné podat nejpozději 7 dní před volbami, a to buď osobně na obecním úřadě, nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné ji úředně ověřit. Volič si může průkaz vyzvednout osobně, nebo si ho nechat zaslat na adresu v České republice.

Jak o něj zažádat

O volební průkaz můžete požádat buď osobně na úřadě obce s rozšířenou působností, nebo písemně. Pokud se rozhodnete pro osobní návštěvu úřadu, nezapomeňte si s sebou vzít platný občanský průkaz. Žádost o vydání volebního průkazu je možné podat nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb. V případě volby prezidenta republiky je lhůta pro podání žádosti prodloužena na 15 dní před prvním dnem voleb. Pokud se z důvodu pobytu v zahraničí nemůžete dostavit k volbám osobně, můžete o volební průkaz požádat i v zastoupení. V takovém případě musí být žádost písemná a opatřena úředně ověřeným podpisem voliče. K žádosti je nutné přiložit kopii platného občanského průkazu nebo cestovního pasu. Volební průkaz vám bude vydán nejdříve 15 dní před prvním dnem voleb.

Lhůty pro podání žádosti

Žádost o vydání volebního průkazu pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky je třeba podat včas. Lhůta pro podání žádosti je odlišná pro osobní a písemné podání. Osobně můžete o volební průkaz požádat nejpozději do 2 dnů přede dnem voleb, a to v úředních hodinách příslušného obecního úřadu. Pokud se rozhodnete o volební průkaz požádat písemně, musíte tak učinit nejpozději 7 dnů přede dnem voleb. V takovém případě je nutné žádost zaslat doporučeně na adresu vašeho obecního úřadu. Důležité je pamatovat na to, že žádost o vydání volebního průkazu nelze podat elektronicky ani faxem. Informace o volebním průkazu, jako jsou podmínky jeho vydání, způsob hlasování s jeho využitím a další důležité informace, naleznete na webových stránkách Ministerstva vnitra České republiky nebo na úřední desce vašeho obecního úřadu.

Vydání volebního průkazu

Volební průkaz opravňuje voliče k hlasování mimo místo trvalého bydliště. Pokud víte, že v den voleb nebudete ve svém volebním okrsku, požádejte o jeho vydání. Žádost o vydání volebního průkazu je nutné podat nejpozději 7 dní před dnem voleb, a to písemně s ověřeným podpisem voliče, datovanou a osobně podepsanou, nebo elektronicky prostřednictvím datové schránky. V případě nedodržení lhůty pro podání žádosti o vydání volebního průkazu nelze volební průkaz vydat. Volební průkaz se nevydává pro volby do Evropského parlamentu, v tomto případě je možné hlasovat na zastupitelském úřadě v zahraničí nebo požádat o převedení voliče do jiného okrsku v rámci České republiky.

Volební průkaz je vaším hlasem, i když jste daleko od domova. Umožňuje vám ovlivnit budoucnost, ať jste kdekoli. Nezapomeňte si ho vyřídit, pokud budete v den voleb mimo svůj volební obvod.

Radomír Novotný

Platnost průkazu

Volební průkaz opravňuje k hlasování ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, a to v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky nebo na zastupitelském úřadě. Platnost volebního průkazu je vázána na konkrétní volby, pro které byl vydán, a zaniká odevzdáním obálky s hlasovacími lístky. Vydání volebního průkazu je bezplatné. Žádost o jeho vydání musí být podána nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb, pokud je podávána písemně, nebo do 3 dnů před prvním dnem voleb, pokud je podávána osobně. Volič, který se v době voleb nachází v zahraničí, může o volební průkaz požádat prostřednictvím zastupitelského úřadu. Volební průkaz nelze vydat pro volby do Senátu, pokud se volí v prvním kole voleb. V takovém případě je volič povinen hlasovat ve volebním okrsku, pro který je v den voleb zapsán ve stálém seznamu voličů.

Hlasování s průkazem v ČR

V České republice máte možnost volit i v případě, že se v den voleb nebudete nacházet ve svém volebním okrsku. Slouží k tomu takzvaný volební průkaz. Volební průkaz opravňuje občana České republiky volit mimo svůj volební okrsek v rámci celé České republiky v případě voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, do Evropského parlamentu a v případě celostátního referenda. Žádost o vydání volebního průkazu musíte podat nejpozději 7 dnů před dnem voleb, a to osobně na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště. Pokud žádáte o volební průkaz v kratším termínu, musíte prokázat, že se nemůžete ve volební den zdržovat ve svém volebním okrsku (například z důvodu pracovní cesty). V takovém případě je nutné doložit doklad o důvodu nepřítomnosti. Volební průkaz vám bude vydán nejdříve 15 dnů před dnem voleb. V den voleb se pak s platným volebním průkazem a občanským průkazem dostavíte do jakékoliv volební místnosti v České republice a budete moci volit.

Hlasování s průkazem v zahraničí

Pro občany České republiky, kteří se v den voleb nacházejí v zahraničí, existuje možnost hlasovat s voličským průkazem. Voličský průkaz opravňuje k hlasování ve všech volebních okrscích na území České republiky, a to ve všech typech voleb. Pokud se tedy chystáte na dovolenou, služební cestu nebo se z jiného důvodu budete v den voleb nacházet mimo své trvalé bydliště, je voličský průkaz ideálním řešením. Žádost o vydání voličského průkazu musí být podána nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb, a to osobně na obecním úřadě s rozšířenou působností dle místa trvalého bydliště. V případě, že se v den voleb nacházíte v zahraničí, můžete o vydání voličského průkazu požádat prostřednictvím zastupitelského úřadu České republiky. Voličský průkaz vám bude vydán do vlastních rukou nebo zaslán na vaši adresu. Pamatujte, že voličský průkaz je nepřenosný a lze jej použít pouze pro hlasování ve volbách, pro které byl vydán.

Ztráta nebo odcizení průkazu

V případě ztráty nebo odcizení vašeho volebního průkazu je nezbytné okamžitě kontaktovat obecní úřad, který vám průkaz vydal, a nahlásit tuto skutečnost. Na základě vašeho oznámení vám bude vydán náhradní volební průkaz, se kterým budete moci volit. Je důležité si uvědomit, že originální volební průkaz se stává neplatným a v případě nalezení ho již nelze použít.

Informace o volebním průkazu
Vlastnost Popis
Název Volební průkaz
Účel Umožňuje volit mimo trvalé bydliště
Platnost Pouze pro volby, pro které byl vydán

Nezapomeňte, že volební průkaz je důležitým dokumentem, který vám umožňuje uplatnit vaše volební právo. Uchovávejte ho proto na bezpečném místě a v případě ztráty nebo odcizení jednejte neprodleně.

Volební průkaz a korespondenční volba

Volební průkaz opravňuje voliče k hlasování v jiné volební místnosti, než je mu určena na základě trvalého bydliště. Žádost o vydání volebního průkazu je možné podat na obecním úřadě obce s rozšířenou působností podle místa trvalého bydliště, a to písemně s ověřeným podpisem voliče nejpozději 7 dní před volbami, osobně pak nejpozději do 2 dnů před volbami. Volič, který se v době voleb zdržuje v zahraničí, může o vydání volebního průkazu požádat zastupitelský úřad České republiky v zahraničí. V tomto případě je lhůta pro podání žádosti stejná jako u osobního podání na obecním úřadě. Korespondenční volba, tedy možnost volit prostřednictvím pošty ze zahraničí, bohužel v České republice prozatím není zavedena. Občané žijící v zahraničí tak musí pro účast ve volbách cestovat do České republiky, případně na zastupitelský úřad.

Důležité kontakty a informace

V případě nejasností ohledně volebního průkazu nebo volebního procesu obecně se neváhejte obrátit na příslušný obecní úřad. Pro získání informací o volebním průkazu, jeho vydání, platnosti a případné ztrátě či odcizení kontaktujte váš obecní úřad, a to buď osobně, telefonicky, nebo e-mailem. Obecní úřad vám poskytne přesné a aktuální informace týkající se volebního průkazu a volebního procesu. Využijte dostupných kontaktů a informujte se včas, abyste mohli bez problémů uplatnit své volební právo.

Publikováno: 10. 11. 2024

Kategorie: Politika