Vše, co potřebujete vědět o volebním průkazu: Jak ho získat a kde s ním volit.
Co je volební průkaz?
Jde o dokument, který umožňuje voličům hlasovat mimo své trvalé bydliště. Vydává se na žádost voliče a opravňuje k jednorázovému hlasování v libovolné volební místnosti na území České republiky, a to v daném typu voleb. Volební průkaz je užitečný pro ty, kteří se v době voleb nacházejí mimo své trvalé bydliště, ať už z důvodu dovolené, pracovní cesty, studia nebo hospitalizace. Pro jeho získání je nutné podat žádost na příslušný obecní úřad, a to buď osobně, poštou, nebo elektronicky. Žádost musí obsahovat identifikační údaje voliče a specifikaci voleb, pro které je průkaz žádán. Důležité je pamatovat na termíny pro podání žádosti, které se liší pro osobní, písemné a elektronické podání.
Kdo ho může získat?
Volební průkaz, který ti umožní volit mimo tvůj volební obvod, může získat každý volič zapsaný v seznamu voličů. Nezáleží na tom, jestli jsi v době voleb v nemocnici, na dovolené, nebo prostě jen mimo svůj domov. Stačí, když si o volební průkaz požádáš svůj obecní úřad a prokážeš svou totožnost. Žádost o vydání volebního průkazu můžeš podat osobně, písemně, nebo dokonce i elektronicky, pokud to tvá obec umožňuje. Důležité je podat žádost včas, nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb. Pokud ti to z vážných důvodů, jako je například náhlá hospitalizace, nestihneš, nezoumej! I v tomto případě máš možnost volit. Volební průkaz si můžeš vyžádat i v den voleb u okrskové volební komise v místě tvého pobytu. Nezapomeň, že volební průkaz je dokument, který ti umožňuje jednorázově volit mimo tvůj trvalý pobyt, a je platný pouze pro konkrétní volby.
Jak o něj zažádat?
O volební průkaz, který vám umožní hlasovat mimo vaše trvalé bydliště, si můžete požádat dvěma způsoby: osobně nebo písemně.
Chcete-li o volební průkaz požádat osobně, stačí navštívit obecní úřad v místě vašeho trvalého bydliště. Tam vyplníte žádost a průkaz vám bude vydán na počkání. Nezapomeňte si s sebou vzít občanský průkaz. Osobně si o volební průkaz můžete požádat nejpozději do 2 dnů před volbami.
Písemná žádost musí být doručena na váš obecní úřad nejpozději 7 dní před volbami. V žádosti uveďte vaše jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého bydliště a adresu, kde se budete v době voleb zdržovat. Ke své žádosti musíte přiložit ověřený podpis.
Termíny pro podání žádosti
Žádost o vydání volebního průkazu pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky je nutné podat včas. Termíny se liší podle způsobu podání. Osobně na obecním úřadě v místě trvalého bydliště můžete žádat nejpozději do 2 pracovních dnů před volbami. Pokud volíte v zahraničí, lhůta je delší, a to 6 dní před volbami. Žádost o vydání volebního průkazu je možné podat i písemně. V takovém případě musí být doručena nejpozději 7 dní před volbami a musí být úředně ověřena. Volební průkaz opravňuje k hlasování ve všech volebních okrscích na území České republiky, a v případě voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky i v zahraničí.
Možnosti vyzvednutí
Voliči, kteří si vyřídili volební průkaz, mají několik možností, jak s ním naložit. Volební průkaz opravňuje k hlasování v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky v případě voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, případně v jakémkoli volebním okrsku v daném kraji v případě voleb do zastupitelstev krajů a v případě voleb do Senátu ve volebním obvodu, pro který byly volby vyhlášeny. Průkaz si můžete vyzvednout osobně v úředních hodinách příslušného úřadu, případně si jej nechat zaslat na adresu trvalého pobytu. Pokud se rozhodnete pro osobní vyzvednutí, nezapomeňte si s sebou vzít platný doklad totožnosti. V případě, že se nemůžete dostavit osobně, můžete pověřit jinou osobu, aby volební průkaz převzala za vás. Tato osoba musí být starší 18 let a musí se prokázat vaší plnou mocí s vaším úředně ověřeným podpisem a svým platným dokladem totožnosti. V den voleb se pak dostavíte s volebním průkazem a platným dokladem totožnosti do libovolné volební místnosti v rámci daného volebního obvodu a budete moci odevzdat svůj hlas.
Hlasování v ČR s průkazem
V České republice máte právo volit i mimo své trvalé bydliště. Stačí si na úřadě obce s rozšířenou působností vyřídit takzvaný volební průkaz. Ten vás opravňuje k hlasování v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky v daném typu voleb. Vydání volebního průkazu je bezplatné a požádat o něj můžete osobně nejpozději do 3 dnů před volbami, nebo písemně, a to nejpozději 7 dní před volbami. Při volbě s volebním průkazem obdržíte od okrskové volební komise úřední obálku a hlasovací lístky. Po příchodu do volební místnosti předložíte volební průkaz a doklad totožnosti. Poté, co komise ověří vaši totožnost a platnost volebního průkazu, můžete vhodit svůj hlas do urny. Nezapomeňte, že hlasování s volebním průkazem je možné pouze na území České republiky. Pokud se v době voleb budete nacházet v zahraničí, budete muset pro uplatnění svého volebního práva využít jiný způsob, například volbu poštou.
Vlastnost | Volební průkaz |
---|---|
Účel | Umožňuje volit mimo trvalé bydliště |
Platnost | Pouze pro dané volby |
Hlasování v zahraničí
Občané České republiky, kteří se nacházejí v době voleb v zahraničí, mají právo volit i mimo území České republiky. Pro hlasování v zahraničí je nezbytné disponovat platným volebním průkazem. Volební průkaz si můžete vyřídit na zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí nebo na obecním úřadě v místě trvalého pobytu v České republice. Žádost o vydání volebního průkazu je nutné podat nejpozději 10 dnů před prvním dnem voleb. Kromě volebního průkazu je pro hlasování v zahraničí nutné se prokázat platným dokladem totožnosti. Tímto dokladem může být například občanský průkaz, cestovní pas nebo diplomatický pas. Bez předložení platného dokladu totožnosti vám nebude umožněno hlasovat. Informace o místech a časech voleb v zahraničí naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky.
Platnost volebního průkazu
Volební průkaz je dokument, který opravňuje k hlasování ve volbách mimo trvalé bydliště. Jeho platnost je omezena na konkrétní volby, pro které byl vydán. To znamená, že volební průkaz vydaný například pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR nelze použít pro volby do zastupitelstev obcí. Volební průkaz je platný pouze na území České republiky, a to ve všech okrscích, které jsou pro dané volby zřízeny. Pro hlasování v zahraničí je nutné požádat o zápis do zvláštního seznamu voličů. Volič s platným volebním průkazem se prokáže ve volební místnosti tímto průkazem a platným dokladem totožnosti.
Volební průkaz, malý kousek papíru s velkou mocí. Mocí rozhodnout o budoucnosti, o směru, kterým se naše země vydá.
Zdeněk Dvořák
Ztráta nebo odcizení
V případě ztráty nebo odcizení volebního průkazu je nezbytné okamžitě kontaktovat obecní úřad, který průkaz vydal, a nahlásit tuto skutečnost. Na základě ohlášení vám bude vydán náhradní volební průkaz, se kterým budete moci volit. Je důležité si uvědomit, že originální volební průkaz se stává neplatným a nelze jej použít k hlasování. Pokud dojde k nálezu ztraceného průkazu, je nutné jej odevzdat na příslušný obecní úřad. Vlastnit dva platné volební průkazy je protiprávní. Doklad opravňující k hlasování ve volbách je kromě volebního průkazu také občanský průkaz nebo cestovní pas. Tyto doklady je nutné předložit ve volební místnosti pro ověření totožnosti. V případě jejich ztráty nebo odcizení je nutné postupovat stejně jako v případě ztráty volebního průkazu, tedy kontaktovat příslušný úřad a zažádat o vydání nového dokladu.
Volební průkaz a korespondenční volba
Volební průkaz opravňuje voliče k hlasování mimo své trvalé bydliště, a to v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. Žádost o jeho vydání je nutné podat nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb, a to buď osobně na obecním úřadě, nebo písemně. V případě korespondenční volby je nutné o ni požádat nejpozději 3 dny před volbami. Korespondenční volba je určena pro voliče, kteří se v době voleb zdržují dlouhodobě v zahraničí. Volič, který se nemůže dostavit do volební místnosti z důvodu nepříznivého zdravotního stavu nebo z jiných vážných důvodů, může požádat o hlasování do přenosné volební schránky. V takovém případě je nutné kontaktovat okrskovou volební komisi a domluvit se na podrobnostech.
Nejčastější otázky a odpovědi
Co je to volební průkaz?
Volební průkaz je dokument, který vám umožňuje hlasovat ve volbách mimo vaše trvalé bydliště. Pokud víte, že v den voleb nebudete ve svém volebním okrsku, je to ideální řešení.
Kdo může o volební průkaz požádat?
O volební průkaz může požádat každý volič zapsaný v seznamu voličů.
Jak a kde o volební průkaz zažádat?
Žádost o vydání volebního průkazu můžete podat na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště. Žádost lze podat osobně nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné ji úředně ověřit.
Jaké doklady jsou potřeba k vyzvednutí volebního průkazu?
K vyzvednutí volebního průkazu je nutné se prokázat platným občanským průkazem nebo cestovním pasem.
Lze volit s volebním průkazem v jakémkoli volebním okrsku?
Ano, s volebním průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky.
Jaký je rozdíl mezi volebním průkazem a voličským průkazem?
Voličský průkaz byl zrušen a byl nahrazen volebním průkazem.
Je volební průkaz zpoplatněn?
Vydání volebního průkazu je zdarma.
Publikováno: 09. 11. 2024
Kategorie: Politika