Volební průkaz: Vše, co potřebujete vědět pro prezidentské volby
Co je volební průkaz?
Je to doklad, který vám umožňuje volit prezidenta České republiky mimo vaše trvalé bydliště. Vydává se na požádání a umožňuje vám odevzdat svůj hlas v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. To je užitečné, pokud se v době voleb nacházíte mimo své trvalé bydliště, ať už z důvodu dovolené, práce nebo studií. Volební průkaz je určen pouze pro prezidentské volby a nelze ho použít pro jiné typy voleb. Pro jeho získání je nutné podat žádost na příslušný úřad, a to buď osobně, poštou nebo elektronicky.
Kdo může požádat?
O volební průkaz pro prezidentské volby může požádat každý občan České republiky, který má právo volit prezidenta republiky. Tím pádem musí dosáhnout věku 18 let nejpozději v den voleb. Žádost o volební průkaz může podat volič, který se v den voleb nebude nacházet v místě svého trvalého bydliště a nemůže proto volit ve svém volebním okrsku. Volební průkaz opravňuje k hlasování v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. O vydání volebního průkazu je nutné požádat obecní úřad, ve kterém má volič trvalé bydliště. Žádost je možné podat osobně, poštou nebo elektronicky. V případě podání žádosti elektronicky je nutné ji do 5 dnů potvrdit písemně nebo ústně do zápisu. Volič, který je umístěn ve výkonu trestu odnětí svobody nebo vazebně stíhaný, může o vydání volebního průkazu požádat prostřednictvím ředitele věznice.
Vlastnost | Volební průkaz - Prezidentské volby |
---|---|
Typ voleb | Pouze prezidentské volby |
Doba platnosti | Pouze pro dané kolo voleb (1. a případně 2. kolo) |
Jak o průkaz zažádat?
O volební průkaz, tedy doklad pro hlasování v prezidentských volbách, můžete požádat dvěma způsoby: osobně nebo písemně. Osobně o něj můžete požádat na obecním úřadě vašeho trvalého bydliště, a to nejpozději do 2 pracovních dnů před konáním voleb. Písemná žádost musí být doručena nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb a musí obsahovat vaše jméno, příjmení, datum narození, adresu trvalého bydliště a adresu, kam má být volební průkaz doručen. Nezapomeňte žádost podepsat! Voliči, kteří jsou zapsáni do zvláštního seznamu voličů vedeného zastupitelským úřadem, si o volební průkaz žádají u zastupitelského úřadu.
Termíny pro podání žádosti
Žádost o vydání volebního průkazu pro prezidentské volby je nutné podat včas, abyste si zajistili možnost hlasovat. Termíny pro podání žádosti se liší v závislosti na způsobu podání. Pokud žádáte osobně, můžete tak učinit nejpozději do 2 pracovních dnů přede dnem voleb v úředních hodinách příslušného úřadu. V případě zasílání žádosti v listinné podobě je nutné ji podat s dostatečným předstihem, a to nejpozději 7 dnů přede dnem voleb. Žádost musí být doručena do podatelny úřadu nejpozději v poslední den lhůty. Pokud se rozhodnete pro podání žádosti elektronicky (datovou schránkou), je lhůta stejná jako u listinné formy, tedy nejpozději 7 dnů přede dnem voleb. Pozor, žádost o vydání volebního průkazu nelze podat telefonicky ani faxem. Po obdržení volebního průkazu si pečlivě zkontrolujte všechny údaje a nezapomeňte, že volební průkaz pro prezidentské volby je platný pouze pro daný typ voleb a nelze jej použít pro jiné volby.
Možnosti vyzvednutí průkazu
Váš voličský průkaz pro prezidentské volby, oficiálně nazývaný "Doklad pro hlasování v prezidentských volbách", si můžete vyzvednout osobně na obecním úřadě v místě vašeho trvalého bydliště. Pro jeho vydání je nezbytné se prokázat platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. O voličský průkaz můžete požádat i písemně, a to nejpozději 7 dní před prvním dnem voleb. V takovém případě vám bude zaslán poštou. Pamatujte, že s voličským průkazem můžete volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. Využijte svého práva volit a ovlivněte budoucnost naší země!
Hlasování s volebním průkazem
Volební průkaz opravňuje k hlasování v prezidentských volbách mimo trvalé bydliště. Pokud se v době voleb budete nacházet mimo svůj domovský okrsek, je žádost o volební průkaz nezbytná. Žádost je možné podat osobně na obecním úřadě, poštou nebo elektronicky. Důležité je, aby byla doručena nejpozději 7 dní před prvním kolem voleb. V případě druhého kola voleb je lhůta zkrácena na 3 dny. Pro vydání volebního průkazu je nutné se prokázat platným dokladem totožnosti. Volební průkaz obdržíte osobně nebo poštou. V den voleb se s volebním průkazem a platným dokladem totožnosti dostavíte do libovolné volební místnosti v rámci České republiky. Po ověření totožnosti a zápisu do volebního seznamu obdržíte úřední obálku a hlasovací lístky.
Volební průkaz, malý kousek papíru s velkou mocí. Mocí rozhodnout o budoucnosti naší země.
Radomír Dvořák
Hlasování v zahraničí
Pro Čechy žijící v zahraničí, kteří se chtějí zúčastnit prezidentských voleb, je nezbytné vlastnit platný volební průkaz. Volební průkaz, dříve známý jako "volební lístek", slouží jako doklad opravňující k hlasování mimo vaše trvalé bydliště v České republice. Získání volebního průkazu pro prezidentské volby není složité. Stačí podat žádost na příslušném zastupitelském úřadě České republiky v zemi vašeho pobytu. Žádost je možné podat osobně nebo v některých případech i elektronicky. Důležité je mít s sebou platný doklad totožnosti, kterým může být například cestovní pas nebo občanský průkaz. Bez něj vám volební průkaz nebude vydán. S volebním průkazem pak můžete volit na jakémkoli zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí.
Ztráta nebo odcizení průkazu
V případě ztráty nebo odcizení vašeho volebního průkazu pro prezidentské volby nezoufejte, stále máte možnost se voleb zúčastnit. Nejdůležitější je neprodleně kontaktovat obecní úřad, který vám průkaz vydal, a nahlásit tuto skutečnost. Úřad vám následně vydá náhradní volební průkaz, se kterým budete moci volit v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky. Pamatujte, že náhradní volební průkaz nelze vydat v den voleb. Proto je důležité jednat s předstihem a nenechávat si vyřizování na poslední chvíli.
Platnost volebního průkazu
Volební průkaz pro prezidentské volby slouží jako doklad pro hlasování v prezidentských volbách mimo trvalé bydliště. Jeho platnost je omezena pouze na konkrétní volby, pro které byl vydán. To znamená, že volební průkaz vydaný pro první kolo prezidentských voleb bude platný i pro případné druhé kolo. Po ukončení voleb platnost volebního průkazu zaniká a nelze jej použít pro žádné další volby. Je důležité si uvědomit, že volební průkaz neopravňuje k hlasování v komunálních volbách ani v žádných jiných volbách a referendech. Pro tyto účely je nutné požádat o vydání volebního průkazu specificky pro dané volby. V případě ztráty nebo odcizení volebního průkazu je nutné tuto skutečnost neprodleně ohlásit na příslušném úřadě a požádat o vydání nového průkazu.
Prezidentské volby 2023
Kromě platného občanského průkazu nebo cestovního pasu je pro hlasování v prezidentských volbách 2023 nezbytný i volební průkaz. Ten umožňuje volit mimo trvalé bydliště a je nutné si ho předem vyřídit na příslušném úřadě. Volební průkaz slouží jako doklad pro hlasování v prezidentských volbách a je vydáván na základě žádosti voliče. Žádost o vydání volebního průkazu je možné podat osobně, poštou nebo elektronicky, a to nejpozději 7 dní před prvním kolem voleb. V případě volby ve druhém kole je lhůta pro podání žádosti zkrácena na 3 dny před konáním voleb. Volič, který se v době voleb nachází v zahraničí, může o vydání volebního průkazu požádat prostřednictvím zastupitelského úřadu České republiky.
Publikováno: 09. 11. 2024
Kategorie: Politika