Volební průkaz: Jak volit prezidenta v roce 2024 i mimo váš okres?

Volicsky Preukaz Prezidentske Volby 2024

Volební průkaz 2024: Co potřebujete vědět

Volební průkaz vám umožní volit mimo vaši voličskou obec v České republice. Hodí se to, pokud budete v době voleb na dovolené, služební cestě nebo třeba v nemocnici. O volební průkaz můžete požádat osobně na obecním úřadě podle místa trvalého bydliště, a to nejpozději 7 dní před volbami. Pokud nestihnete osobní návštěvu, můžete o průkaz požádat i písemně nebo elektronicky, ale nejpozději 14 dní před volbami. Nezapomeňte, že k volbám s volebním průkazem potřebujete platný občanský průkaz nebo cestovní pas.

Jak získat volební průkaz?

Volební průkaz vám umožní volit mimo vaši voličskou obec. Požádat o něj můžete osobně na obecním úřadě, kde jste zapsáni ve stálém seznamu voličů, a to nejpozději 7 dní před volbami. S sebou si vezměte občanský průkaz. O průkaz je možné požádat i písemně nebo elektronicky, a to nejpozději 10 dní před volbami. V takovém případě je potřeba žádost opatřit úředně ověřeným podpisem. Volební průkaz vám bude vydán nejdříve 15 dní před volbami.

Hlasování v jiném okrese s průkazem

Voliči s voličským průkazem mohou odevzdat svůj hlas v jakémkoli volebním okrsku v České republice, bez ohledu na své trvalé bydliště. Stačí se dostavit do vybrané volební místnosti s platným voličským průkazem a občanským průkazem nebo cestovním pasem. Voličský průkaz si můžete vyřídit na obecním úřadě v místě trvalého bydliště, a to nejpozději do pátku před prvním dnem voleb, do 16:00 hodin. Vydání voličského průkazu je bezplatné.

Hlasování v zahraničí: Průkaz a možnosti

Chystáte se volit v zahraničí a nejste si jistí, jak na to? Nejdůležitější je mít s sebou platný občanský průkaz nebo cestovní pas. S nimi můžete volit na zastupitelském úřadě České republiky v dané zemi. Pokud se ale nacházíte v zemi, kde zastupitelský úřad není, nebo to pro vás není dostupné, můžete volit i poštou. V takovém případě si ale musíte předem vyřídit voličský průkaz. Ten vám umožní volit v jakýchkoli volbách, které se konají v době jeho platnosti.

Ztráta nebo odcizení volebního průkazu

V případě ztráty nebo odcizení volebního průkazu je nutné co nejdříve kontaktovat obecní úřad a požádat o vydání nového průkazu. Bez platného volebního průkazu se nemůžete zúčastnit voleb. Žádost o vydání nového průkazu je možné podat osobně na obecním úřadě nebo písemně. V případě písemné žádosti je nutné ji opatřit úředně ověřeným podpisem. Při vydání nového volebního průkazu vám bude současně zneplatněn váš původní průkaz.

Termíny a důležité informace

Důležité termíny a informace se liší v závislosti na konkrétní události či tématu. Pro přesné informace vždy sledujte oficiální webové stránky a materiály. Nezapomeňte na včasnou registraci, abyste měli jistotu svého místa. V případě dotazů se neváhejte obrátit na organizátory.

Prezidentské volby 2024: Shrnutí a tipy

Prezidentské volby se blíží a politická scéna se začíná vařit. Kdo se utká o Hrad? Mezi favority se řadí Andrej Babiš, Petr Pavel a také stávající prezident Miloš Zeman, i když ten svou kandidaturu zatím nepotvrdil. Do hry ale můžou vstoupit i noví kandidáti, kteří můžou zamíchat kartami. Sledujte náš web, kde najdete všechny důležité informace o volbách, kandidátech i jejich programech.