Hlas pro Česko z druhého konce světa: Vše o volbách v zahraničí
Kdo může volit ze zahraničí?
Voličský průkaz opravňuje k volbě do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky ve volbách konaných v České republice voliče, který se v době voleb zdržuje v cizině. Právo volit ze zahraničí má každý občan České republiky, který alespoň v den voleb dosáhl věku 18 let. Nezáleží na délce pobytu v zahraničí. Hlasovat nemůže občan zbavený způsobilosti k právním úkonům v plném rozsahu. Volič je oprávněn volit ve volebním okrsku v zahraničí, v jehož územním obvodu se v den voleb zdržuje. Volič, který se v den voleb zdržuje v zahraničí, může požádat o zápis do zvláštního seznamu voličů vedeného zastupitelským úřadem. Pro zápis do zvláštního seznamu voličů je nutné předložit platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Žádost o zápis do zvláštního seznamu voličů je možné podat nejpozději 40 dnů přede dnem voleb.
Jak se zaregistrovat k volbám?
Pro účast ve volbách v zahraničí je nutné se zaregistrovat do tzv. zvláštního seznamu voličů. Tuto registraci je nutné provést pouze jednou, poté zůstáváte v evidenci pro další volby. Není tedy nutné se registrovat před každými volbami. Registraci provedete na zastupitelském úřadě České republiky v zemi vašeho trvalého nebo dlouhodobého pobytu. K registraci budete potřebovat platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Po registraci obdržíte voličský průkaz, který vás opravňuje k hlasování. Voličský průkaz vám bude zaslán na adresu, kterou uvedete při registraci. V případě ztráty nebo poškození voličského průkazu kontaktujte váš zastupitelský úřad.
Typy voleb v zahraničí
Pro české občany s trvalým pobytem v zahraničí se pořádají volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a volby prezidenta republiky. Pokud se v České republice koná referendum, nemají čeští občané žijící v cizině možnost se ho zúčastnit. Občané ČR žijící v zahraničí se mohou voleb zúčastnit buď prostřednictvím volební korespondenční volby, nebo osobně v den voleb na zastupitelském úřadě České republiky v místě jejich bydliště. Pro účast ve volbách v zahraničí je nutné se do seznamu voličů zapsat. Zápis do seznamu voličů pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR je platný i pro případné volby prezidenta republiky konané ve stejném volebním období a naopak. Zápis do zvláštního seznamu voličů u zastupitelského úřadu je nutné provést pouze jednou, a to nejpozději 40 dnů před prvním dnem voleb.
Způsoby hlasování ze zahraničí
Pro české občany žijící v zahraničí existuje několik způsobů, jak uplatnit své volební právo. Jednou z možností je osobní hlasování na zastupitelském úřadě České republiky v zemi jejich pobytu. Volební místnosti jsou zřizovány na ambasádách a konzulátech a voliči se v nich prokazují platným cestovním pasem ČR nebo občanským průkazem. Druhou variantou je hlasování poštou. Tuto možnost je nutné si předem zařídit u příslušného zastupitelského úřadu a následně odevzdat vyplněnou obálku s hlasovacím lístkem nejpozději den před konáním voleb. Důležité je, aby byla obálka opatřena všemi náležitostmi a dorazila včas. Poslední možností je zplnomocnění jiné osoby k volbě. V tomto případě musí být plná moc úředně ověřena a volič s ní musí souhlasit. Ať už zvolíte jakýkoli způsob, je důležité si ověřit veškeré informace a termíny na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR nebo na zastupitelském úřadě.
Hlasování na zastupitelském úřadě
Občané České republiky s trvalým pobytem v zahraničí mohou volit na zastupitelském úřadě v zemi svého pobytu. Hlasování probíhá ve dnech stanovených pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR. Volič se musí dostavit osobně s platným cestovním pasem ČR nebo občanským průkazem ČR. Na zastupitelském úřadě obdrží úřední obálku a hlasovací lístky pro daný typ voleb. Volič si může vybrat, zda bude volit kandidátní listinu jako celek, nebo zda dá svůj hlas konkrétním kandidátům zvolené kandidátní listiny. Po označení svého výběru vloží volič hlasovací lístky do úřední obálky, kterou následně vhodí do volební schránky. Důležité je, aby voliči, kteří chtějí volit na zastupitelském úřadě, byli zapsáni ve zvláštním seznamu voličů vedeném zastupitelským úřadem. O zápis do tohoto seznamu je nutné požádat s dostatečným předstihem před volbami.
Hlasování poštou
Pro české občany žijící v zahraničí, kteří se chtějí zúčastnit voleb, je k dispozici možnost hlasování poštou. Tento způsob umožňuje volit z pohodlí domova a je dostupný ve všech zemích světa. Pro hlasování poštou je nutné si nejprve vyřídit zápis do zvláštního seznamu voličů vedeného zastupitelským úřadem České republiky v zemi vašeho trvalého pobytu. Žádost o zápis je možné podat osobně, poštou nebo elektronicky, a to nejpozději 40 dnů před prvním dnem voleb. Po zpracování vaší žádosti a splnění všech podmínek vám zastupitelský úřad zašle volební lístky a obálku s instrukcemi pro hlasování poštou. Důležité je, abyste vyplněné volební lístky v zalepené obálce odeslali včas, nejpozději do okamžiku zahájení voleb v České republice. V opačném případě by váš hlas nebyl započítán.
Důležité termíny a lhůty
Pro české občany žijící v zahraničí je účast ve volbách důležitým projevem občanství. Aby váš hlas ve volbách byl platný, je nezbytné dodržet několik důležitých termínů a lhůt. Především je nutné se včas zaregistrovat na zastupitelském úřadě a to nejpozději 40 dnů před prvním dnem voleb. Registraci je možné provést osobně nebo elektronicky. Dále je důležité si ohlídat termín pro podání žádosti o vydání voličského průkazu. Ten musí být doručen zastupitelskému úřadu nejpozději 15 dnů před prvním dnem voleb. Samotné hlasování pak probíhá na zastupitelském úřadě v určených dnech a hodinách. Obvykle se jedná o období několika dnů před samotným termínem voleb v České republice. Doporučujeme si předem ověřit otevírací dobu vašeho zastupitelského úřadu.
Vlastnost | Volby v zahraničí | Volby v České republice |
---|---|---|
Způsob hlasování | Korespondenční hlasování, osobně na ambasádě/konzulátu | Osobně ve volební místnosti, korespondenční hlasování (pouze pro voliče s voličským průkazem) |
Dostupnost volebních místností | Omezená, závisí na počtu voličů v dané zemi | Vysoká, volební místnosti v každé obci |
Nejčastější dotazy k volbám
Mnoho Čechů žijících v zahraničí má otázky ohledně voleb. Máte právo volit ve volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR, pokud jste občanem ČR, dosáhli jste věku 18 let a nejste zbaveni svéprávnosti. Pro volby do Senátu musíte splnit stejné podmínky, ale věk pro aktivní volební právo je 21 let. Abyste mohli volit v zahraničí, musíte být zapsáni v seznamu voličů na zastupitelském úřadě. To můžete provést osobně nebo elektronicky. Hlasovat pak můžete buď osobně na zastupitelském úřadě v době voleb, nebo poštou. Při volbě poštou je nutné dodržet stanovené lhůty pro odeslání obálky s vaším hlasem. Volební lístky vám budou zaslány na vaši adresu, kterou jste uvedli při registraci. V případě jakýchkoli nejasností se neváhejte obrátit na váš zastupitelský úřad, kde vám rádi poskytnou další informace.
Užitečné kontakty a informace
Pro Čechy žijící v cizině, kteří se chtějí zúčastnit voleb, je nezbytné se zaregistrovat do zvláštního seznamu voličů vedeného zastupitelským úřadem. Tuto registraci je možné provést online prostřednictvím datové schránky, emailem s uznávaným elektronickým podpisem nebo poštou. Žádost o zápis do seznamu voličů musí být doručena nejpozději 40 dnů před prvním dnem voleb.
Pro hlasování v zahraničí existují dvě možnosti: osobně ve volební místnosti zřízené zastupitelským úřadem nebo korespondenčně. Pokud se rozhodnete pro korespondenční volbu, je nutné si o zaslání volebních materiálů včas požádat. Žádost o zaslání volebních materiálů musí být doručena zastupitelskému úřadu nejpozději 15 dnů před prvním dnem voleb.
Volební účast je důležitým právem každého občana. Nezapomeňte se informovat o možnostech hlasování v zahraničí a využijte svého práva ovlivnit budoucnost České republiky.
Publikováno: 10. 11. 2024
Kategorie: Politika