Evropské volby: Jak získat volební průkaz a volit v zahraničí?
Žádost o vydání
Volič, který se v době konání voleb do Evropského parlamentu nebude nacházet v místě svého trvalého bydliště a nebude mu tak umožněno volit ve svém volebním okrsku, má právo požádat o vydání voličského průkazu. Tento průkaz, oficiálně nazývaný "průkaz pro hlasování ve volbách do Evropského parlamentu", umožňuje voliči odevzdat svůj hlas v jakémkoli volebním okrsku na území České republiky, a to i v zahraničí na zastupitelském úřadě.
Žádost o vydání voličského průkazu pro volby do Evropského parlamentu musí být podána nejpozději 7 dní před dnem voleb. Volič může o vydání průkazu požádat osobně na obecním úřadě obce s rozšířenou působností v místě svého trvalého bydliště, a to po předložení platného občanského průkazu nebo cestovního pasu. V případě písemné žádosti je nutné ji zaslat doporučeně a úředně ověřit podpis voliče. Elektronicky lze žádost podat pouze prostřednictvím datové schránky.
Vydání voličského průkazu je bezplatné. Volič si průkaz vyzvedává osobně, případně ho může zmocnit jinou osobu na základě úředně ověřené plné moci.
Osobně na úřadě
Žádost o vydání voličského průkazu pro volby do Evropského parlamentu lze podat osobně na úřadě obce s rozšířenou působností. Není nutné se objednávat předem, stačí se během úředních hodin dostavit na podatelnu. S sebou je potřeba mít platný občanský průkaz nebo cestovní pas. Úředník ověří vaši totožnost a následně vám vystaví voličský průkaz. Celý proces obvykle netrvá déle než pár minut. Voličský průkaz si pečlivě uschovejte, jelikož je nepřenosný a slouží k prokázání vaší totožnosti ve volební místnosti. V případě ztráty nebo odcizení voličského průkazu je nutné tuto skutečnost neprodleně ohlásit na úřadě, kde vám bude vydán duplikát.
Poštou
Voličský průkaz pro volby do Evropského parlamentu si můžete nechat zaslat i poštou. Žádost o vydání voličského průkazu pro volby do Evropského parlamentu zašlete na adresu vašeho obecního úřadu, případně úřadu městské části v Praze, Brně a statutárních městech. Žádost musí obsahovat jméno a příjmení, datum narození, adresu trvalého pobytu a adresu, kam má být voličský průkaz zaslán. Nezapomeňte uvést i číslo vašeho občanského průkazu. Žádost musí být obecnímu úřadu doručena nejpozději 7 dní před dnem voleb, tzn. do pátku předcházejícímu volebnímu víkendu. Voličský průkaz vám bude následně zaslán na uvedenou adresu. Pokud si zvolíte doručení voličského průkazu poštou, je důležité si o něj zažádat s dostatečným předstihem, a to z důvodu možných komplikací s doručováním.
Elektronicky (datovou schránkou)
Žádost o vydání voličského průkazu pro volby do Evropského parlamentu lze podat i elektronicky, a to prostřednictvím datové schránky. Tato možnost je určena voličům, kteří mají zřízenu datovou schránku a chtějí si vyřídit průkaz rychle a pohodlně z domova. Žádost musí být podána nejpozději 7 dní před dnem voleb, tedy do pátku předcházejícího volební neděli.
Vlastnost | Volební průkaz pro Evropské volby | Volební průkaz pro běžné volby (např. do Poslanecké sněmovny) |
---|---|---|
Použití pro volby | Pouze pro volby do Evropského parlamentu | Pro různé typy voleb (dle vyznačení) |
Platnost | Pouze pro dané volby do Evropského parlamentu | Zpravidla delší, zahrnuje i případné druhé kolo voleb |
Pro podání žádosti je nutné vyplnit elektronický formulář žádosti, který je dostupný na webových stránkách Ministerstva vnitra ČR. Formulář obsahuje identifikační údaje voliče, jako je jméno, příjmení, datum narození a adresa trvalého pobytu. Dále je nutné uvést důvod žádosti o vydání voličského průkazu a zvolit si způsob doručení průkazu. Voličský průkaz vám bude následně doručen do datové schránky, odkud si ho budete moci stáhnout a vytisknout.
Termín pro podání
Žádost o vydání volebního průkazu pro volby do Evropského parlamentu musí být podána včas. Termín pro podání se liší podle způsobu podání žádosti. Pokud žádáte osobně, musíte tak učinit nejpozději do pátku před volbami do 16:00, a to u vašeho obecního úřadu podle místa trvalého bydliště. V případě žádosti písemnou formou, ať už poštou nebo elektronicky datovou schránkou, je nutné žádost podat nejpozději 7 dní před dnem voleb. Pamatujte, že žádost podaná elektronicky musí být opatřena elektronickým podpisem. Pokud se chystáte volit v zahraničí, termín pro podání žádosti o vydání průkazu voliče pro volby do Evropského parlamentu je stejný jako v případě voleb v České republice. Nezapomeňte, že včasné podání žádosti je nezbytné pro to, abyste mohli uplatnit své volební právo včas a bez komplikací.
Kam se s průkazem hlásit?
S volebním průkazem pro volby do Evropského parlamentu se nemůžete hlásit ve své domovské volební místnosti. Místo toho se dostavte do jakékoli okrskové volební komise v České republice. Nezapomeňte, že v den voleb je nutné vybrat si jeden okrsek a v něm odevzdat svůj hlas. Není možné volit s průkazem vícekrát na různých místech. Pokud se nacházíte v zahraničí, můžete volit na zastupitelském úřadě České republiky v dané zemi. Seznam zastupitelských úřadů a informace o podmínkách hlasování v zahraničí naleznete na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Pamatujte, že volební účast je důležitá a váš hlas má váhu.
Volba v ČR
Volební průkaz, neboli průkaz pro hlasování v evropských volbách, je dokument, který vám umožní volit v jiném volebním okrsku, než ve kterém jste přihlášeni k trvalému pobytu. To se hodí, pokud víte, že v den voleb budete mimo domov, ať už kvůli dovolené, pracovní cestě nebo z jakéhokoli jiného důvodu. O volební průkaz si můžete požádat na obecním úřadě v místě trvalého bydliště, a to buď osobně, nebo písemně. Žádost musí obsahovat vaše identifikační údaje a zdůvodnění, proč o průkaz žádáte. V případě písemné žádosti je nutné ji opatřit úředně ověřeným podpisem. Volební průkaz si můžete vyzvednout osobně, nebo si ho nechat zaslat na adresu. Důležité je pamatovat na to, že s volebním průkazem nemůžete volit v zahraničí, pouze v rámci České republiky.
Volba v zahraničí
Občané České republiky, kteří se v době konání voleb do Evropského parlamentu nacházejí v zahraničí, mají právo volit i mimo území České republiky. Pro hlasování v zahraničí je nezbytné vlastnit voličský průkaz. Žádost o jeho vydání se podává osobně na obecním úřadě dle trvalého bydliště voliče, a to nejpozději 7 dní před volbami, nebo v elektronické podobě s úředně ověřeným podpisem, a to nejpozději 15 dní před volbami. Voličský průkaz pro volby do Evropského parlamentu opravňuje k hlasování ve všech státech Evropské unie. Hlasování probíhá na zastupitelských úřadech České republiky v dané zemi. Seznam zastupitelských úřadů, kde je možné volit, je zveřejněn na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí České republiky. Volič, který se v době voleb nachází mimo území Evropské unie, může požádat o zapsání do zvláštního seznamu voličů vedeného zastupitelským úřadem. I v tomto případě je nutné předložit voličský průkaz.
Zvláštní volební okrsek
Zvláštní volební okrsek představuje možnost volit mimo trvalé bydliště v rámci České republiky i v zahraničí. Pro hlasování ve zvláštním volebním okrsku v evropských volbách potřebujete průkaz pro hlasování do Evropského parlamentu, dříve nazývaný volební průkaz. Ten si můžete vyřídit na obecním úřadě v místě trvalého bydliště nejpozději do pátku před volbami do 16:00. Pro jeho vydání postačí ústní žádost s předložením občanského průkazu. Průkaz pro hlasování v evropských volbách vás opravňuje k volbě v jakémkoli zvláštním volebním okrsku na území České republiky. Pokud plánujete volit v zahraničí, je nutné si vybrat zastupitelský úřad a informovat se o jeho otevírací době v den voleb. Nezapomeňte, že účast ve volbách je důležitým nástrojem demokracie a vaší šancí ovlivnit směřování Evropské unie.
Ambasáda
Volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu, zkráceně průkaz pro hlasování v evropských volbách, si můžete vyřídit na zastupitelském úřadě, tedy na ambasádě České republiky v zemi, kde se v den voleb budete zdržovat. Ambasáda funguje jako kontaktní místo pro české občany žijící v zahraničí. Můžete si zde vyřídit nejen volební průkaz, ale také si zde ověřit zápis v seznamu voličů, případně požádat o jeho opravu. Ambasáda vám také poskytne veškeré potřebné informace o volbách do Evropského parlamentu, ať už se jedná o termín a místo konání voleb, volební programy kandidujících stran nebo o průběh voleb samotných. Pamatujte, že pro vyřízení volebního průkazu na ambasádě je nutné se předem objednat a doložit svou totožnost platným dokladem.
Konzulát
Volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu si můžete vyřídit i na českém zastupitelském úřadě, tedy na velvyslanectví nebo konzulátu, v zemi, kde se dlouhodobě zdržujete. Je ale potřeba počítat s tím, že vyřízení žádosti o vydání volebního průkazu nějakou dobu trvá a je nutné ho stihnout včas před volbami. Doporučujeme kontaktovat zastupitelský úřad s dostatečným předstihem a informovat se o konkrétních lhůtách a postupu.
Na konzulátu budete muset prokázat svou totožnost a české občanství. K tomu vám poslouží například platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Dále budete muset vyplnit žádost o vydání volebního průkazu, ve které uvedete své osobní údaje a adresu, na kterou vám má být průkaz zaslán. Po vyřízení žádosti vám bude volební průkaz doručen na uvedenou adresu. S volebním průkazem pak můžete volit v Evropských volbách na jakémkoli zastupitelském úřadě České republiky v zahraničí.
Nezapomeňte na doklad totožnosti!
V den voleb do Evropského parlamentu nezapomeňte doma kromě dobré nálady i důležitý dokument – váš občanský průkaz. Bez něj, nebo bez platného cestovního pasu České republiky, vám volební komise nemůže vydat lístky a vy byste tak přišli o možnost ovlivnit dění v Evropě. Občanský průkaz slouží k potvrzení vaší totožnosti a k ověření, zda jste zapsáni ve správném seznamu voličů. Pokud se chystáte volit v místě trvalého bydliště, stačí se prokázat pouze tímto dokladem. V případě, že volíte na voličský průkaz, mějte ho připravený společně s občanským průkazem, případně cestovním pasem. Voličský průkaz prokazuje vaše oprávnění volit v daném volebním okrsku, a proto je nezbytný pro hlasování mimo vaše trvalé bydliště. Pamatujte, že účast ve volbách je nejen vaším právem, ale i zodpovědností.
Volební lístky
Volební lístky do Evropského parlamentu jsou pro mnoho z nás stále tak trochu záhadou. Na rozdíl od voleb do Poslanecké sněmovny, kde si můžeme vybírat z kandidátek jednotlivých stran, v eurovolbách máme možnost ovlivnit i pořadí kandidátů na zvolené kandidátce. Jak to funguje? Každý volič obdrží do schránky sadu volebních lístků, na kterých jsou uvedeny kandidátky všech zaregistrovaných stran a hnutí. Pokud s pořadím kandidátů na lístku některé strany souhlasíme, jednoduše vhodíme celý lístek do urny. Pokud ale chceme dát hlas konkrétnímu kandidátovi a posunout ho tak na kandidátce výš, můžeme využít tzv. preferenční hlasy. Každý volič má k dispozici dva preferenční hlasy, které může udělit libovolným kandidátům na zvolené kandidátce. Stačí na lístku zaškrtnout políčko u jména vybraného kandidáta. Díky preferenčním hlasům tak můžeme ovlivnit, kdo nás bude v Evropském parlamentu zastupovat, a to i v případě, že kandidát není na předních příčkách kandidátky. Nezapomeňte proto, že váš hlas má váhu a že i v eurovolbách se vyplatí jít k volbám.
Volební průkaz k volbám do Evropského parlamentu není jen dokument, je to symbolický klíč k ovlivňování budoucnosti Evropy, k prosazování našich hodnot a zájmů v mezinárodním prostředí.
Radomír Dvořák
Vhazování obálky do urny.
Volební průkaz pro volby do Evropského parlamentu je dokument, který vám umožňuje volit. Bez něj se voleb nezúčastníte. Pokud ho obdržíte a nemůžete se voleb zúčastnit osobně, nezoufejte. Můžete za sebe nechat odvolit jiného voliče na základě plné moci. Volební průkaz si dobře uschovejte. V den voleb se dostavte do vaší volební místnosti, a to s platným dokladem totožnosti. Členům okrskové volební komise odevzdáte volební průkaz a prokážete svou totožnost. Následně obdržíte hlasovací lístek. S ním můžete zamířit do prostoru určeného pro úpravu hlasovacích lístků. Tam si v soukromí vyberete preferovanou politickou stranu nebo hnutí a případně i konkrétní kandidáty. Hlasovací lístek s vaším výběrem následně vložíte do úřední obálky. Tu pak vhodíte do volební urny.
Publikováno: 08. 11. 2024
Kategorie: Politika