Založte si živnost snadno a rychle: Průvodce krok za krokem
- Volba živnosti a oborů
- Ověření názvu živnosti
- Žádost o vydání živnostenského oprávnění
- Poplatky za založení živnosti
- Získání výpisu z rejstříku trestů
- Registrace na finančním úřadě
- Registrace u zdravotní pojišťovny
- Registrace u správy sociálního zabezpečení
- Povinnosti OSVČ po založení
- Užitečné informace a rady pro začínající podnikatele
Volba živnosti a oborů
Před samotným zahájením podnikání je nezbytné promyslet si, jaký typ živnosti chcete provozovat. V České republice existují dva základní typy: živnost volná a živnost řemeslná nebo koncesovaná. Volná živnost nevyžaduje žádné specifické vzdělání ani praxi, stačí splnit všeobecné podmínky. Řemeslná živnost vyžaduje prokázání odborné způsobilosti, ať už výučním listem, maturitou v daném oboru nebo praxí. Koncesovaná živnost je pak specifickým typem podnikání, pro které je potřeba získat státní povolení – koncesi. Mezi koncesované živnosti patří například provozování taxislužby, cestovní kanceláře nebo poskytování telekomunikačních služeb. Při výběru oboru podnikání se zamyslete nad svými znalostmi, dovednostmi a zájmy. Zvažte také poptávku po daných službách či produktech ve vašem regionu. Prozkoumejte konkurenci a zamyslete se, čím byste se mohli odlišit.
Ověření názvu živnosti
Před samotným zahájením podnikání je nutné ověřit si dostupnost vámi zvoleného názvu živnosti. Ten musí být dostatečně odlišný od již existujících názvů, aby nedošlo k záměně. Ověření provedete na stránkách Živnostenského rejstříku, kde zadáte název, který chcete použít. Systém vám zobrazí shody s existujícími názvy. Pokud je shoda příliš velká, budete muset název upravit. Doporučujeme vyzkoušet různé varianty názvu, abyste měli jistotu, že bude váš název originální a dostupný. Po ověření názvu si jej můžete zarezervovat, a to až na 6 měsíců. Rezervace je zpoplatněna. Ověření a případná rezervace názvu vám usnadní proces zakládání živnosti a předejde komplikacím v budoucnu.
Žádost o vydání živnostenského oprávnění
Žádost o vydání živnostenského oprávnění je klíčovým krokem při zakládání živnosti. Bez ní nemůžete legálně podnikat. Naštěstí se nemusíte ničeho bát, vyplnění žádosti není žádná věda. Žádost se podává na kterýkoliv živnostenský úřad, bez ohledu na vaše bydliště. Nejpohodlnější je podat žádost online prostřednictvím webového portálu nebo osobně na pobočce. V žádosti uvedete základní identifikační údaje, obor podnikání, místo podnikání a další požadované informace. Nezapomeňte si s sebou vzít občanský průkaz a doklad o zaplacení správního poplatku. Po podání žádosti živnostenský úřad vaši žádost posoudí a do 30 dnů vydá rozhodnutí. V případě kladného vyřízení vám bude vydáno živnostenské oprávnění, díky kterému můžete začít legálně podnikat.
Poplatky za založení živnosti
Založení živnosti v Česku je naštěstí poměrně levná záležitost. Ve většině případů se setkáte s pouze jedním poplatkem, a to za zápis do Živnostenského rejstříku. Ten činí 1 000 Kč a platí se pouze jednou, při zakládání živnosti. Pokud ale plánujete podnikat v některých regulovaných oborech, jako je například zdravotnictví, finanční poradenství nebo vzdělávání, počítejte s tím, že budete muset uhradit i další poplatky. Ty se liší podle konkrétního oboru a jejich výši si ověřte na příslušném úřadě.
Dobrou zprávou je, že od poplatku za zápis do Živnostenského rejstříku existují i výjimky. Poplatek se například neplatí při změně údajů v živnostenském rejstříku, pokud se jedná o první změnu do 6 měsíců od jeho vzniku. Dále jsou od poplatku osvobozeni například osoby se zdravotním postižením, osoby pečující o dítě do 4 let věku nebo osoby vracející se z rodičovské dovolené. Kompletní seznam osvobozených osob a situací najdete na webových stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu.
Než se pustíte do zakládání živnosti, důkladně si prostudujte všechny informace a podmínky. Ušetříte si tak nejen peníze za zbytečné poplatky, ale i čas a energii.
Získání výpisu z rejstříku trestů
Pro získání živnostenského oprávnění v některých oborech je nezbytné doložit také výpis z rejstříku trestů. Ten prokazuje vaši bezúhonnost, která je pro výkon určitých činností klíčová. Výpis si můžete vyžádat osobně na Czech POINTu (například na pobočkách České pošty), online prostřednictvím Portálu občana nebo datové schránky.
Nezapomeňte, že výpis z rejstříku trestů nesmí být starší než 3 měsíce. Při žádosti o výpis budete potřebovat platný doklad totožnosti. Poplatek za vydání výpisu se liší dle způsobu podání žádosti a urgence. Podrobnější informace o získání výpisu z rejstříku trestů naleznete na webových stránkách Ministerstva spravedlnosti České republiky.
Registrace na finančním úřadě
Důležitou součástí založení živnosti je i registrace na finančním úřadě. Tuto povinnost musíte splnit do 15 dnů od zahájení své podnikatelské činnosti. Registraci provedete na finančním úřadě, v jehož obvodu máte trvalé bydliště. Není nutné se objednávat předem, stačí se dostavit osobně v úředních hodinách. Při registraci budete potřebovat vyplnit formulář "Přihláška k registraci k dani z příjmů fyzických osob", který je dostupný na webových stránkách Finanční správy nebo přímo na podatelně finančního úřadu. K formuláři dále přiložíte kopii vašeho občanského průkazu a výpis z živnostenského rejstříku. Na finančním úřadě si zvolíte způsob vedení účetnictví a daňové evidence, a také zda budete plátcem DPH. V případě nejasností vám úředníci finančního úřadu rádi poradí a zodpoví vaše dotazy.
Metoda | Doba vyřízení | Náklady | Obtížnost |
---|---|---|---|
Osobně na úřadě | 1-5 dní | 1000 Kč (poplatek) | Střední |
Online (ePortál) | 1-3 dny | 0 Kč | Snadná |
Přes podnikatelský inkubátor | 1-5 dní | Zdarma / Poplatek dle inkubátoru | Velmi snadná |
Registrace u zdravotní pojišťovny
Po úspěšném zaregistrování vaší živnosti na živnostenském úřadě vás čeká ještě jeden důležitý krok: registrace u zdravotní pojišťovny. Jako OSVČ máte povinnost platit si zdravotní pojištění sami, a to bez ohledu na to, zda máte příjem, nebo ne. Nejprve si vyberte jednu ze sedmi zdravotních pojišťoven působících v České republice. Na jejich webových stránkách najdete veškeré informace o podmínkách a kontaktech. Registraci je nutné provést do osmi dnů od zahájení vaší podnikatelské činnosti. K registraci budete potřebovat doklad totožnosti a výpis z živnostenského rejstříku. Nezapomeňte, že kromě zdravotního pojištění si jako OSVČ musíte platit i sociální pojištění. Informace o jeho výši a způsobu platby vám rádi sdělí na příslušné okresní správě sociálního zabezpečení.
Registrace u správy sociálního zabezpečení
Po úspěšném zaregistrování vaší živnosti na živnostenském úřadě je dalším krokem registrace u správy sociálního zabezpečení (OSSZ). Tuto registraci je nutné provést do 8 dnů od zahájení podnikání. Během registrace budete informováni o výši vašich záloh na sociální a zdravotní pojištění, které budete muset platit každý měsíc. Výše záloh se odvíjí od vašeho předpokládaného zisku. Nezapomeňte si schovat potvrzení o registraci u OSSZ, jelikož ho budete potřebovat pro další úkony, například pro otevření bankovního účtu. Neotálejte s registrací u OSSZ, abyste se vyhnuli případným pokutám.
Povinnosti OSVČ po založení
Založení živnosti je teprve prvním krokem. Jakmile vám přijde na stůl Živnostenský list, je na čase se vrhnout na povinnosti OSVČ. Nezapomeňte, že jako OSVČ jste sami sobě pány, ale také sami za sebe zodpovídáte. Mezi vaše nejdůležitější povinnosti patří placení záloh na sociální a zdravotní pojištění. Výše záloh se odvíjí od vašeho zisku, proto je důležité vést si pečlivé záznamy o příjmech a výdajích. Nezapomeňte také na podání daňového přiznání, a to i v případě, že jste měli nulové příjmy. Kromě těchto základních povinností existuje řada dalších, které se vás mohou týkat v závislosti na oboru vaší činnosti. Informujte se proto u příslušných institucí, abyste předešli případným problémům. Nebojte se požádat o pomoc odborníka, například daňového poradce, který vám s vašimi povinnostmi pomůže a poradí.
Cesta k vlastnímu podnikání začíná prvním krokem, a tím je ujasnit si, co vlastně chcete dělat, komu to chcete nabízet a jakou hodnotu to přinese.
Zdeněk Dvořáček
Užitečné informace a rady pro začínající podnikatele
Založení živnosti s sebou přináší spoustu otázek a nejistot. Než se pustíte do podnikání, je důležité se dobře informovat a připravit. Prvním krokem je volba vhodné živnosti. Rozlišujeme dva typy: živnosti ohlašovací a živnosti koncesované. U ohlašovacích živností stačí splnit všeobecné a případně i zvláštní podmínky provozování a živnost ohlásit na živnostenském úřadě. U koncesovaných živností je potřeba získat od úřadu povolení - koncesi. Mezi důležité kroky patří také volba názvu firmy, registrace na finančním úřadě a u příslušné zdravotní pojišťovně. Nezapomeňte si také zřídit účet v bance a sjednat si pojištění odpovědnosti.
Publikováno: 12. 11. 2024
Kategorie: podnikání