Pivní revoluce? Spotřební daň pivo 2023 a její dopad na vaši peněženku

Spotřební Daň Pivo 2023

Výše spotřební daně 2023

V roce 2023 zůstávají sazby spotřební daně u vybraných komodit beze změny. Stále platí, že výše daně se liší v závislosti na druhu produktu. U cigaret a tabákových výrobků se daň odvíjí od počtu kusů a ceny, u alkoholu pak od objemu a procentuálního obsahu alkoholu. Například u benzinu a nafty je daň stanovena na litr paliva. Spotřební daň je významným zdrojem příjmů státního rozpočtu a její výše má dopad na konečnou cenu pro spotřebitele.

Dopad na cenu v obchodě

Všechny zmíněné faktory, ať už je to inflace, cena energií nebo třeba počasí, se pochopitelně promítají i do cen potravin v obchodech. Bohužel pro nás, spotřebitele, se jedná o nárůst, který se může zdát pro někoho až závratný. Zdražování se nevyhnulo žádné kategorii, ať už se bavíme o pečivu, mléčných výrobcích, mase nebo ovoci a zelenině. Pro mnoho rodin tak nákup základních potravin představuje čím dál větší zátěž pro rodinný rozpočet. Je proto důležité sledovat akční nabídky, porovnávat ceny v různých obchodech a snažit se plánovat nákupy s rozmyslem.

Pivo v restauraci: zdražení

Návštěvníci českých hospod a restaurací si za své oblíbené pivo budou muset připlatit. Ceny piva v restauracích totiž v posledních měsících strmě rostou. Důvodem je kombinace několika faktorů, mezi které patří rostoucí ceny energií, surovin a pohonných hmot.

Zdražování se nevyhnulo ani pivovarům, které se potýkají s rostoucími náklady na výrobu. Ty se pak promítají do ceny, za kterou pivo prodávají restauracím. Provozovatelé restaurací tak nemají jinou možnost než zdražit i pro své zákazníky.

Zatím není jasné, jak moc si za pivo v restauracích ještě připlatíme. Analytici ale předpovídají, že ceny piva porostou i v následujících měsících.

Malé pivovary: výjimka?

Malé pivovary se v posledních letech těší velké oblibě. Jejich počet v Česku roste raketovým tempem a zdá se, že Češi si na pestrost pivních stylů a chutí rychle zvykají. Jsou ale malé pivovary skutečnou výjimkou na pivním trhu, nebo jen módní vlnou, která brzy opadne?

Na jedné straně stojí argument originality a kvality. Malé pivovary si dávají záležet na výběru surovin a experimentují s netradičními recepturami. Na straně druhé je tu ekonomická realita. Velké pivovary mají silnou pozici na trhu a mohou si dovolit nabízet pivo za nižší ceny.

Zda malé pivovary obstojí v konkurenci a stanou se pevnou součástí pivní kultury, ukáže až čas. Jedno je ale jisté – obliba kvalitního a poctivého piva jen tak nezmizí.

Úspora s domácím vařením?

Vaření doma se často prezentuje jako zaručený způsob, jak ušetřit peníze. Realita je ale o něco složitější. Zatímco uvařit si doma polévku nebo těstoviny vyjde levněji než objednávka z restaurace, ne vždycky je to ta nejvýhodnější volba.

Ceny potravin v obchodech neustále rostou a jídlo z restaurací a bister je dostupnější. Důležitou roli hraje také čas. Příprava jídla doma zabere určitý čas, který bychom mohli věnovat práci nebo jiným aktivitám, které nám vydělávají peníze.

Neexistuje jednoznačná odpověď na otázku, zda se vyplatí vařit doma. Důležité je zvážit všechny faktory a najít to nejlepší řešení pro naši konkrétní situaci.

Publikováno: 18. 06. 2024

Kategorie: finance

Autor: Karel Čapek

Tagy: spotřební daň pivo 2023 | spotřební daň na pivo v roce 2023