Nový řidičský průkaz: Co se mění a jak ho získáte

Nový Řidičský Průkaz

Platnost nového řidičského průkazu

Tak už máte taky ten nový řidičák? Ten, co má platnost rovných 10 let od vydání? Je to vlastně docela praktické - žádné počítání a matení s různými termíny. Konečně máme systém, který dává smysl a je stejný pro všechny řidiče v celé Evropské unii.

Pamatujete si ještě ty staré papírové průkazy? To už je naštěstí minulost. Dneska dostanete moderní kartičku z polykarbonátu, která něco vydrží. Nové průkazy mají spoustu vychytávek - hologramy, speciální prvky viditelné pod UV světlem a další fajnovosti, díky kterým je prakticky nemožné je padělat.

Pozor ale na jednu věc - když si jdete vyměnit průkaz, nová desetiletá lhůta se počítá od data vydání, ne od konce platnosti toho starého. Takže když si ho vyměníte třeba tři měsíce předem, vlastně o ty tři měsíce přijdete. Na druhou stranu, lepší přijít včas než pozdě a riskovat pokutu za jízdu s propadlým průkazem.

Dneska už nemusíte hlídat datum platnosti jako ostříž. Stačí si aktivovat upozornění přes Portál občana a systém vám pošle SMS nebo email, když se bude blížit čas na výměnu. Standardně to trvá 20 dní, než vám nový průkaz vystaví. Pokud spěcháte, můžete si připlatit za expresní vydání do 5 pracovních dnů.

Pro profíky za volantem, tedy řidiče s céčkem nebo déčkem, platí ještě další pravidla - musí chodit na zdravotní prohlídky a udržovat si profesní způsobilost. Ale samotný průkaz jim platí stejně dlouho jako všem ostatním - těch známých deset let.

A když už jsme u toho cestování - s novým průkazem projedete celou Evropu bez problémů. Všechny piktogramy a značení jsou univerzální, takže jim rozumí každý policista od Portugalska až po Finsko.

Vzhled a bezpečnostní prvky průkazu

Máte v ruce nový řidičský průkaz? Ten malý kousek plastu toho v sobě skrývá víc, než by se na první pohled mohlo zdát. Je to vlastně malý technologický zázrak, který se vejde do peněženky.

Už žádné papírové průkazy, které se ohýbají a trhají. Dnešní řidičák je vyrobený z odolného polykarbonátu, podobně jako vaše platební karta. Nejzajímavější je asi fotka - není jen tak ledajaká, je vygravírovaná přímo do karty. Zkuste si představit, jak složité musí být její odstranění nebo změna.

Když průkazem pootočíte proti světlu, všimnete si, jak se na něm hraje duha. To není náhoda - jsou to speciální hologramy, které chrání doklad před paděláním. Skutečnou revolucí je zabudovaný čip, který v sobě nese všechny vaše údaje. Připomíná to tak trochu špionážní filmy, že?

Na přední straně najdete kromě své fotky všechny důležité údaje - kdy a kde jste se narodili, jak dlouho průkaz platí, a hlavně, co můžete řídit. Piktogramy jednotlivých vozidel jsou navržené tak, aby je pochopil každý - od motorky přes osobák až po kamion.

Pod UV světlem průkaz prozradí další tajemství - objeví se speciální vzory a texty, které jsou normálně neviditelné. A to jemné proplétání linek na pozadí? Tomu se říká guilochový vzor a není tam jen pro parádu - je to další z řady chytrých bezpečnostních prvků.

Zadní strana možná vypadá nezajímavě, ale i tam najdete důležité informace včetně strojově čitelné zóny. A díky vícejazyčným popisům se s průkazem neztratíte ani v zahraničí. Je prostě navržený tak, aby vydržel každodenní používání a přitom zůstal bezpečný a čitelný.

Povinná výměna starých průkazů

V těchto dnech se po celé zemi rozběhla velká výměna řidičáků. Týká se to každého, kdo má průkaz z let 2014 až 2013 - a není nás málo! Evropská unie totiž zavádí nové standardy a my s tím musíme něco udělat.

Znáte to - všechno se vyvíjí, a řidičáky nejsou výjimkou. Nová verze je jako ze sci-fi filmu: speciální hologramy, tajné značky a dokonce prvky, které uvidíte jen pod UV lampou. A co je super? Konečně máme v průkazu čip, jako v moderní platební kartě.

Nechcete stát ve frontě na poslední chvíli? Radši si to zařiďte tři měsíce dopředu. Zajít můžete na jakýkoliv úřad s rozšířenou působností, klidně i mimo svoje bydliště. Fotku už tahat nemusíte - úředníci si ji vytáhnou ze systému sami. Stačí občanka a starý řidičák.

Když to neuděláte na poslední chvíli, je to zadarmo a do třech týdnů máte nový průkaz v kapse. Kdybyste spěchali, za sedm stovek to máte do pěti dnů. Jen pozor - jezdit s propadlým řidičákem se může pěkně prodražit, pokuta je až 2500 korun.

Co je na novém řidičáku tak skvělého? Je bytelnější, údaje nevyblednou a policisté ho můžou rychleji zkontrolovat. Díky čipu budete mít v budoucnu míň papírování při vyřizování na úřadech.

Nebuďte jako ti, co všechno odkládají. Zařiďte si výměnu včas a vyhnete se stresu. A kdyby se vám náhodou nový řidičák ztratil? Žádná panika - díky digitální kopii dat vám ho rychle vystaví znovu.

Cena a poplatky za vystavení

Kolik vlastně stojí nový řidičák? Není to zas tak složité, jak by se mohlo zdát. Základní poplatek je 200 korun, což není žádná závratná částka. Hoří vám termín? Za expresní vyřízení do pěti pracovních dnů si připlatíte - vyjde vás to na 700 korun.

Život přináší různé situace - ztratili jste průkaz, nebo vám ho někdo čórnul? Změnili jste si příjmení po svatbě? I v těchto případech zaplatíte dvě stovky. Ale pozor, když vám končí platnost řidičáku a jdete si ho vyměnit v předstihu (nejdřív 90 dní před vypršením), neplatíte ani korunu.

Na úřadě můžete zaplatit klasicky - buď vytáhnete hotovost, nebo pípnete kartou. Některé úřady už jsou moderní a berou i předem poslané platby na účet. Nezapomeňte si schovat doklad o zaplacení, bez něj to nepůjde.

A ještě něco - budete potřebovat fotku. Ta vás vyjde na stovku až dvě, podle toho, kam zajdete. Musí být fresh, maximálně rok stará. Chystáte se řídit někde za hranicemi EU? Pak si připravte ještě padesátikorunu na mezinárodní řidičák.

Když už jsme u těch nepříjemností - při ztrátě průkazu se vyplatí zajít nejdřív na policii. Ten papír od nich se vám může hodit, když budete žádat o nový řidičák. A nebojte, tohle oznámení je zadarmo.

Jen mějte na paměti, že když už jednou poplatky zaplatíte, zpátky je nedostanete. Ani když si to na poslední chvíli rozmyslíte. Proto si radši dvakrát překontrolujte, že máte všechno, co potřebujete, než vyrazíte na úřad.

Doba vyřízení nového průkazu

Každý z nás to zná - řidičák se blíží ke konci platnosti a my musíme řešit jeho výměnu. Standardně to trvá 20 dní, ale nemusíte propadat panice! Celý proces je jednodušší, než si možná myslíte.

Spěcháte na nový řidičák? Žádný problém! Za příplatek 700 Kč (k běžnému poplatku 200 Kč) ho můžete mít už do 5 pracovních dnů. To se hodí třeba když plánujete důležitou služební cestu nebo dovolenou v zahraničí.

Nejlepší je myslet trochu dopředu. Představte si to jako když vám dochází máslo v lednici - taky nečekáte, až sníte poslední kousek. Ideální je zajít na úřad asi tři měsíce před vypršením platnosti. To vám dává příjemnou časovou rezervu a vyhnete se zbytečnému stresu.

Nové řidičáky jsou mnohem modernější a bezpečnější než ty staré. Mají speciální ochranné prvky a jsou vyrobené z odolnějšího materiálu - už se vám nestane, že by se v peněžence ohýbal a ničil.

Pozor na vyzvednutí! Když vám přijde SMS nebo email, že je řidičák hotový, máte na jeho vyzvednutí 30 dní. Jinak putuje do skartovačky a můžete začít znovu. To by byla zbytečná komplikace, že?

Ztratili jste řidičák nebo vám ho někdo štípnul? Nelámejte si hlavu - proces je podobný jako při běžné výměně. Jen nezapomeňte ztrátu nahlásit. A když se vám řidičák poškodil? Přineste ho na úřad a dostanete nový - v té stejné standardní lhůtě.

Nový řidičský průkaz je jako klíč k bezpečnější budoucnosti na našich silnicích. Moderní technologie a vyšší standardy nám pomohou být lepšími řidiči.

Radek Novotný

Potřebné doklady k vyřízení

Pro vyřízení řidičáku to chce trochu přípravy - však to znáte. Nejdůležitější je mít s sebou občanku nebo pas, a to samozřejmě platné, ne nějaké ohmatané nebo prošlé. Jestli máte starý řidičák, určitě ho nezapomeňte přibalit. A kdyby se vám náhodou někde ztratil nebo vám ho někdo štípl? V tom případě budete potřebovat potvrzení od policie.

Pak je tu ta věčná otrava s fotkou - musí být čerstvá, barevná a mít správnou velikost 3,5 x 4,5 cm. Víte jak to chodí - koukáte se přímo do objektivu, pozadí světlé a obličej musí být dobře vidět. Nic složitého, ale překvapivě hodně lidí to podcení.

Jdete-li na řidičák poprvé, tak si nezapomeňte potvrzení z autoškoly. Pozor, nesmí být starší než půl roku! A taky budete potřebovat papír od doktora o zdravotní způsobilosti - ten vám vystaví váš praktik, ale nesmí být starší než tři měsíce.

Chcete-li mezinárodní řidičák, musíte mít i ten český. A kdyby se vám třeba změnilo příjmení po svatbě, budete potřebovat doklad o změně. Rozšiřujete řidičák na další skupinu? Tak nezapomeňte doklad o dodatečném školení a o zkoušce.

Všechno musí být originál nebo ověřená kopie, na to pozor. Za nový řidičák zaplatíte rovnou při podání žádosti - kolik to bude, záleží na typu průkazu a jak rychle ho potřebujete mít. A kdybyste nemohli přijít osobně? Žádný problém, může za vás zajít někdo jiný, ale musí mít ověřenou plnou moc.

Kde lze průkaz vyřídit

Konečně se dá nový řidičák vyřídit kdekoliv - už nemusíte běhat jen na úřad v místě bydliště! Stačí zajít na jakýkoliv obecní úřad s rozšířenou působností a je to. Sice se nemusíte předem objednávat, ale upřímně? Ušetříte si nervy, když mrknete na web úřadu a zarezervujete si čas.

Co budete potřebovat? Nic složitého - občanku nebo pas, jednu fotku (ale většinou už ani tu ne, vyfotí vás přímo tam) a váš současný řidičák, pokud ho měníte. Nováčci z autoškoly nezapomeňte potvrzení o absolvování - bez něj to nepůjde.

Standardně to trvá 20 dní, ale když hoří termín, dá se to zvládnout i za 5 pracovních dní. Jasně, připlatíte si - místo běžných 200 Kč dáte 700 Kč, ale někdy to za to stojí, ne?

Na úřad můžete většinou v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin. Některé úřady jsou otevřené i jindy - mrkněte na jejich web nebo brnkněte, ať nejdete zbytečně.

Když si půjdete pro nový řidičák, nezapomeňte vrátit ten starý. Pokud vám ho někdo štípl nebo jste ho ztratili, budete potřebovat policejní protokol. A kdybyste nemohli přijít osobně? Žádný problém - pošlete někoho s plnou mocí.

Změnili jste se vdavkami příjmení? Do pěti pracovních dnů musíte požádat o nový řidičák - ale aspoň za to neplatíte. A když řidičák ztratíte nebo zničíte? Proces je stejný jako při běžné výměně, jen to bude o něco dražší.

Elektronická verze řidičského průkazu

Konečně se dočkáme! Od ledna můžeme mít řidičák přímo v mobilu. Digitální podoba řidičského průkazu je tady a upřímně? Je to pecka! Stačí si jen stáhnout appku eDoklady a máte svůj řidičák vždycky po ruce.

Vzpomínáte, jak jste někdy vyrazili bez peněženky a zjistili to až při policejní kontrole? S digitálním řidičákem už tahle noční můra končí. V aplikaci najdete úplně všechno - vaši fotku, platnost průkazu i všechna oprávnění, která máte. A co je nejlepší? Při kontrole funguje i offline!

Nejlepší je, že se všechno aktualizuje samo a hned. Udělali jste si třeba řidičák na motorku? Super, v aplikaci to máte okamžitě! Žádné čekání na novou plastovou kartičku. A když se vám blíží konec platnosti? Aplikace vám dá vědět s předstihem, ať na to nezapomenete.

Jasně, možná si říkáte - a co když mi někdo ukradne telefon? Není problém! Stačí jeden klik a průkaz na dálku zablokujete. Bezpečnost je na prvním místě, takže se do aplikace dostanete jen vy - ať už přes PIN nebo otisk prstu.

Co potřebujete? Jen si aktivovat identitu občana a stáhnout eDoklady. A nebojte, pokud nejste zrovna kamarád s technologiemi - klasický plastový řidičák můžete používat dál. Klidně můžete mít obojí, je to jen na vás.

Tohle je budoucnost a je super, že už je tady. Žádné hledání průkazu po kapsách, žádné stresy při zapomenutí peněženky. Prostě jen telefon, který máme stejně všichni pořád u sebe.

Změny v kategoriích řidičského oprávnění

V našem silničním provozu se blíží pořádná změna! Od ledna 2024 přicházejí důležité novinky v řidičácích, které potěší hlavně majitele elektromobilů a hybridů. Konečně můžete s běžným béčkem řídit i těžší auta - až do 4250 kg, pokud mají alternativní pohon. To dává smysl, že? Vždyť ty baterie něco váží.

Parametr Nový řidičský průkaz Starý řidičský průkaz
Formát Plastová karta ID-1 Plastová karta ID-1
Platnost 10 let 10 let
Biometrické údaje Fotografie, podpis Fotografie, podpis
Ochranné prvky Hologram, UV prvky, mikrotext Hologram, UV prvky
Čipová technologie Ano Ne

Pamatujete na své začátky za řídítky mopedu? Teď můžou mladí získat érko už v patnácti. Ale nebojte, bezpečnost je na prvním místě - čeká je důkladná příprava včetně speciálního školení o rizicích na dvou kolech.

Motorkáři, zpozorněte! Když máte dva roky áčko-dvojku, můžete přesednout na silnější stroj bez další zkoušky. Stačí sedm hodin školení a můžete vyrazit. Konečně rozumný přístup, co říkáte?

Pro profíky za volantem tu máme taky novinky. Nová kategorie C1E přijde vhod menším firmám - už nemusíte mít plné céčko na každou soupravu. A mladí řidiči autobusů MHD? Ti můžou začít už v jednadvaceti, když splní všechny podmínky.

Revoluce přichází i v podobě elektronického řidičáku v mobilu. Zapomněli jste průkaz doma? Žádný problém - vytáhnete telefon a máte ho v aplikaci. Všechno důležité tam najdete, od kategorií až po případná omezení.

A co když už řidičák máte? V klidu - platí dál. Až půjdete na výměnu, dostanete už nový typ s lepším zabezpečením proti padělání. Jednoduché, ne?

Platnost průkazu v zahraničí

Cestování s českým řidičákem je dneska už docela pohoda, zvlášť když míříte někam do Evropy. V celé EU a přilehlých zemích jako Norsko nebo Island můžete bez problémů sednout za volant - váš český průkaz tam platí stejně jako doma.

Ten nový typ řidičáku, co teď vydávají, je vlastně docela zajímavá věc. Je napěchovaný bezpečnostními prvky, takže ho prakticky nejde zfalšovat. Navíc má v sobě zabudované biometrické údaje, což vám může ušetřit spoustu vysvětlování při silničních kontrolách v zahraničí.

Když ale plánujete vyrazit někam dál, třeba do Asie nebo Afriky, tam už to není tak jednoduché. Většinou budete potřebovat i mezinárodní řidičák, který si můžete zařídit na běžném úřadě. Je to v podstatě takový překladatel vašeho českého průkazu do světových jazyků.

Pozor si dejte hlavně na platnost průkazu. Někdy nestačí, že je průkaz ještě pár měsíců platný - některé země chtějí, aby vám platil ještě dlouho po plánovaném návratu. A co teprve když se rozhodnete v zahraničí zůstat delší dobu? Při dlouhodobém pobytu často musíte český řidičák vyměnit za místní, což je naštěstí v rámci EU celkem jednoduchý proces.

Fajn je, že nové české řidičáky používají stejné kódy jako zbytek Evropy. Takže když máte třeba předepsané brýle na řízení, policista v Německu nebo Španělsku to hned pochopí. Tenhle jednotný systém značně ulehčuje život všem řidičům i kontrolním orgánům.

Před každou cestou do vzdálenějších zemí je ale lepší si podmínky pro řízení předem ověřit na ambasádě. Ušetříte si tím případné nepříjemné překvapení na místě a můžete si cestu užít bez zbytečného stresu.

Publikováno: 17. 04. 2025

Kategorie: doprava