Kolik zaplatíte za živnostenský list v roce 2024?
Co je to živnostenský list
Živnostenský list už dneska nedostanete, protože se od roku 2008 nevydává. Místo něj se vydává živnostenské oprávnění, které potvrzuje, že máte právo podnikat v daném oboru. A kolik vás to bude stát? Cena za vydání živnostenského oprávnění je 1 000 Kč. Pokud ale žádáte o více oborů najednou, připlatíte si za každý další 500 Kč. A co když potřebujete živnostenské oprávnění urychleně? V tom případě je možné požádat o jeho vydání ve zkrácené lhůtě, a to do 3 pracovních dnů. Za tuto službu si ale připlatíte 1 000 Kč za každý započatý den.
Typy živností v Česku
V České republice rozlišujeme dva základní typy živností: ohlašovací a koncesované. Ohlašovací živnosti se dále dělí na řemeslné, vázané a volné. Pro získání řemeslné živnosti je nutné prokázat odbornou způsobilost výučním listem, maturitním vysvědčením z oboru nebo rekvalifikačním kurzem. U vázaných živností je vyžadována odborná způsobilost doložená například vysokoškolským diplomem nebo praxí v oboru. Volné živnosti nevyžadují žádné specifické vzdělání ani praxi. Cena za vydání živnostenského oprávnění pro ohlašovací živnosti je 1 000 Kč. Koncesované živnosti jsou specifické a jejich provozování podléhá schválení příslušného úřadu. Mezi koncesované živnosti patří například provozování taxislužby, cestovní kanceláře nebo poskytování telekomunikačních služeb. Cena za vydání koncese se liší v závislosti na typu živnosti a pohybuje se v řádech stovek až tisíců korun.
Poplatky za živnostenský list
Zahajujete podnikání a přemýšlíte, kolik vás bude stát živnostenský list? Dobrá zpráva je, že poplatek za vydání živnostenského listu byl zrušen. Ano, čtete správně, od roku 2008 již tento poplatek neplatíte.
Než si ale oddychnete, je důležité si uvědomit, že existuje rozdíl mezi živnostenským listem a živnostenským oprávněním. Zatímco za list samotný nic neplatíte, za vydání živnostenského oprávnění se platí správní poplatek. Jeho výše se liší v závislosti na typu živnosti, kterou chcete provozovat. Pro ohlašovací živnosti činí poplatek 1 000 Kč, pro koncesované živnosti pak 1 000 Kč za každou koncesi.
Pamatujte, že poplatek za vydání živnostenského oprávnění je jednorázový. Platíte ho pouze při zakládání živnosti.
Žádost o živnost online
V dnešní době digitalizace je potěšující, že i žádost o živnostenské oprávnění lze podat online. Ušetříte si tak nejen cestu na úřad a s ní spojené náklady, ale často i poplatek za vydání oprávnění. Zatímco za klasickou papírovou žádost podanou na živnostenském úřadě zaplatíte 1000 Kč, online varianta je ve většině případů zdarma. Výjimkou jsou pouze některé specifické druhy živností, například v oblasti finančnictví. Ať už se rozhodnete pro online nebo offline variantu, důležité je mít na paměti, že samotný živnostenský list je již minulostí. Od roku 2008 byl nahrazen výpisem ze živnostenského rejstříku, který slouží jako doklad o tom, že jste oprávněni podnikat. Cena za vydání výpisu je 100 Kč. Než se pustíte do podnikání, nezapomeňte si ověřit všechny potřebné informace a zvolit pro vás tu nejvýhodnější cestu.
Potřebné dokumenty
Pro získání živnostenského oprávnění je třeba doložit několik dokumentů. Konkrétní požadavky se liší podle typu živnosti, kterou chcete provozovat. Obecně však platí, že budete potřebovat: výpis z rejstříku trestů (ne starší než 3 měsíce), doklad o zaplacení správního poplatku a doklad o odborné způsobilosti (pokud je pro danou živnost vyžadována). Výše správního poplatku se liší v závislosti na typu živnosti. Za vydání živnostenského oprávnění pro ohlašovací volnou živnost zaplatíte 1 000 Kč, pro řemeslnou a vázanou živnost pak 500 Kč. Živnostenský list se již nevydává, byl nahrazen výpisem ze živnostenského rejstříku. Ten si můžete vyžádat na kterémkoli živnostenském úřadě, a to i elektronicky.
Osobní návštěva úřadu
Pokud se chystáte na úřad osobně, nezapomeňte si s sebou vzít platný doklad totožnosti. Poplatek za vydání živnostenského listu se liší v závislosti na tom, zda žádáte o nový list, nebo o jeho změnu či duplikát. V případě žádosti o nový živnostenský list je poplatek 1 000 Kč. Pokud žádáte o změnu údajů v živnostenském listu, zaplatíte 200 Kč. Stejná částka, tedy 200 Kč, se platí i za vydání duplikátu. Je důležité si uvědomit, že živnostenský list se vydává na dobu neurčitou, takže poplatek platíte pouze jednou. Na druhou stranu, živnostenské oprávnění je spojeno s poplatkem pouze u některých oborů, konkrétně u řemeslných, vázaných a koncesovaných živností. Výše poplatku se liší v závislosti na konkrétním oboru a pohybuje se v rozmezí 500 Kč až 1 000 Kč. Nezapomeňte, že poplatky je možné uhradit hotově přímo na úřadě, nebo převodem na účet. Informace o čísle účtu a variabilním symbolu vám sdělí úředníci.
Cena živnostenského listu? To je jako vstupenka do světa podnikání. Někdy je to jen formalita, jindy první zkouška odhodlání.
Zdeněk Dvořák
Délka vyřízení žádosti
Doba vyřízení vaší žádosti o živnostenské oprávnění se liší v závislosti na několika faktorech. Obecně platí, že živnost volnou vám živnostenský úřad vyřídí do 3 pracovních dnů. V případě, že žádáte o živnost řemeslnou nebo koncesovanou, může být doba vyřízení delší, a to až 30 dnů. Je to dáno tím, že úřad musí prověřit vaši odbornou způsobilost. Důležitou roli hraje také to, zda žádost podáváte osobně, nebo elektronicky. Elektronické podání bývá zpravidla rychlejší. Nezapomeňte, že kromě doby vyřízení samotné žádosti je potřeba počítat i s časem na případné doplnění dokumentů nebo vyjasnění nejasností.
Živnost | Cena živnostenského listu |
---|---|
Řemeslná | 1000 Kč |
Vázaná | 1000 Kč |
Volná | 1000 Kč |
Změny údajů na živnosti
Každá změna údajů na vaší živnosti s sebou přináší povinnost informovat o ní živnostenský úřad. To se týká i zdánlivě drobných úprav, jako je změna adresy, sídla firmy nebo přidání nové provozovny. Za podání žádosti o změnu údajů na živnostenském listu neplatíte žádný správní poplatek. V roce 2010 došlo ke zrušení poplatkové povinnosti za vydání živnostenského listu a změny v něm zapsaných údajů. Platí to ale pouze pro změny údajů, které jsou na něm uvedeny. Pokud potřebujete vydat nový živnostenský list (například z důvodu jeho ztráty nebo poškození), bude vám za jeho vydání účtován správní poplatek ve výši 100 Kč. V případě zániku živnosti je pak nutné živnostenské oprávnění vrátit úřadu.
Pozastavení a ukončení živnosti
Pozastavení živnosti je dočasné a živnostenský list vám zůstává. Poplatek za pozastavení živnosti neplatíte. Živnost obnovíte ohlášením na úřad, a to nejpozději v den, kdy vám pozastavení končí. Pokud chcete živnost ukončit úplně, musíte o to požádat na živnostenském úřadě a zaplatit správní poplatek 500 Kč. Živnost zaniká dnem, který si sami určíte v žádosti, nejdříve však dnem, kdy o ukončení požádáte. Pamatujte, že i po ukončení živnosti musíte splnit všechny povinnosti, které vám z ní plynou, například doplatit daně.
Nejčastější otázky a odpovědi
Kolik stojí živnostenský list? Živnostenský list už nepotřebujete. Od roku 2008 se vydává pouze výpis z živnostenského rejstříku.
A co vydání živnostenského oprávnění? Za vydání živnostenského oprávnění se platí poplatek 1000 Kč. Pokud ale žádáte o koncesi nebo ohlášení řemeslné nebo vázané živnosti elektronicky, zaplatíte pouze 500 Kč.
Musím platit i za změny v živnostenském oprávnění? Ano, za některé změny se platí správní poplatek. Například za změnu údajů v živnostenském rejstříku zaplatíte 200 Kč. Zdarma je ale ohlášení provozovny, změna předmětů podnikání nebo změna odpovědného zástupce.
Kde můžu požádat o živnostenské oprávnění? Žádost o vydání živnostenského oprávnění můžete podat na kterémkoli živnostenském úřadě.
Publikováno: 11. 11. 2024
Kategorie: podnikání