Petr Nečas - Galerie
Petr Nečas je známým českým politikem a expremiérem, který se narodil 19. listopadu 1964. Petr Nečas a jeho rodiče žili v Uherském Hradišti, přičemž jeho otec byl pilotem letadel a jeho matka pracovala v továrně na výrobu letadel. Petr Nečas vystudoval gymnázium v Uherském Hradišti a následně pokračoval ve studiu fyziky na dnešní Masarykově univerzitě v Brně, kde v roce 1988 získal akademický titul. Při studiu na vysoké škole byl Petr Nečas předseda SSM – Socialistického svazu mládeže. Po vojenské službě, nastoupil do společnosti Tesla ve Frenštátě pod Radhoštěm. RNDr. Petr Nečas se zaměstnání ve výzkumu a vývoji věnoval do roku 1992. Již od roku 1991 byl členem ODS- Občanské demokratické strany a v roce 1992 se stal šéfem oblastní rady ve Vsetíně a v témže roce byl zvolen poslancem. V té době se prioritně zaměřoval na problematiku mezinárodní bezpečnosti. Nečas Petr v počátku devadesátých let započal svou bohatou politickou kariéru, ve které setrval více než 20 let.
Politický vzestup Petra Nečase
Od roku 1991 byla politická kariéra Petra Nečase na vzestupu. Po jeho zvolení poslancem dokázal ve všech následujících parlamentních volbách svůj mandát obhájit. V září roku 1995 se stal náměstkem ministra obrany. V letech 1996 až 1998 vedl sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost a také se stal členem skupin: organizační výbor, Stálý kontrolní orgán pro činnost Vojenského obranného zpravodajství a stal se také místopředsedou pro Společný výbor Evropského parlamentu a také Parlamentu ČR. V roce 1997 byla Petru Nečasovi nabídnuta Václavem Klausem pozice ministra vnitra, kterou po svém uvážení odmítl.
Od roku 1998 se po mimořádných volbách vrátil na post poslance za stranu ODS, kde následně zastával funkci prvního místopředsedy poslaneckého klubu ODS. Od roku 1998 až do roku 2002 byl členem organizačního výboru a předsedou Výboru pro obranu a bezpečnost. Politická kariéra Petra Nečase byla na vzestupu a v následujících letech se jeho silná pozice projevila v mnoha směrech.
Politická kariéra Petra Nečase
Jak bylo již zmíněno výše, Petr Nečas by1. místopředsedou poslaneckého klubu ODS a to do roku 2000. V roce 2002 byl zvolen lídrem na kandidátce ve Zlínském kraji a po volbách zastával opět funkci poslance parlamentu České republiky. Mimo jiné se v roce 2002 stal po sněmovních volbách místopředsedou výboru pro evropské záležitosti a členem podvýboru pro reformu ozbrojených sil. V dalším volebním období, a to konkrétně v roce 2006, byl opět zvolen lídrem ODS ve Zlínském kraji a post poslance parlamentu České republiky obhájil. Petr Nečas dokázal obhájit poslanecký mandát celkem pětkrát. V září roku 2006 se stal předsedou vlády a ministrem práce a sociálních věcí. Tyto důležité pozice zastával do května roku 2009, v období první a druhé vlády Mirka Topolánka. Zásadním zlomem v jeho kariéře byl rok 2010 po odstoupení předsedy vlády Mirka Topolánka. Petr Nečas se stal lídrem a později rovněž předsedou politické strany ODS a vedl jednání sestavení středopravicové koalice. V červnu 2010 byl Petr Nečas pověřen prezidentem Václavem Klausem k sestavení nové vlády, která by vystřídala úřednický kabinet Jana Fishera.
Petr Nečas v čele vlády
13. července 2010 byl Petr Nečas zvolen předsedou vlády České republiky. Premiér získal důvěru Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky 10. srpna 2010. Vláda byla sestavena z šesti členů strany ODS, pěti členy byla zastoupena strana TOP 09 a zbývající část vlády byla obsazena čtyřmi členy strany Věci veřejných. V témže roce se stala ředitelkou jeho kabinetu Jana Nagyová. Takto sestavená vláda prošla změnami, které se projevily především odchodem Věcí veřejných z vlády, nicméně vláda Petra Nečase úspěšně ustála pět hlasování o nedůvěře. Za vlády Petra Nečase bylo dosaženo několika systémových změn, byly prosazeny dva úsporné rozpočty a snížilo se tempo zadlužování.
Přestože, že Petr Nečas a jeho rodiče čelili kritice kvůli angažovanosti v komunistických organizacích, odchod z vysoké politiky učinil na základě zcela jiných důvodů. Po třech letech, konkrétně 17. června 2013, na postu premiéra, podal demisi a současně se vzdal funkce předsedy poslanecké strany ODS. Po odchodu Petra Nečase z vlády byla jmenována vláda Jiřího Rusnoka, které nebyla vyslovena důvěra, později byla sestavena nová vláda Bohuslava Sobotky. Petr Nečas se stáhl z oblasti politiky do ústraní.
Co dělá Petr Nečas v současné době?
Na základě událostí, které se odehrály v červnu roku 2013 a při kterých se rovněž ukázalo, že Jana Nagyová a Petr Nečas k sobě chovají vřelejší vztah než kolegové, byla otevřena dobře známá kauza. Jana Nečasová dříve Nagyová stáhla žádost, kterou podala celostátnímu smírčímu výboru a v otevřeném dopise adresovaném předsedovi ODS Petru Fialovi oznámila oficiální opuštění strany ODS. Petr Nečas a Jana Nečasová dříve Nagyová ještě stále stojí před definitivním uzavřením celé kauzy. V současné době vystupuje jako poradce Pavla Sehnala a věnuje se aktivitám a práci pro soukromou vysokou školu Cevro Institut, kterou vede bývalý místopředseda ODS Ivan Langer.
Petr Nečas se rozhodl jinak než jeho žena Jana Nagyová Nečasová a přestože, že se stáhl z veřejného působení, nadále zůstává ve straně ODS jako její řadový člen. Po více než dvaceti letech začal Petr Nečas pracovat v zcela jiné oblasti než je politika a své zkušenosti prodává jako poradce, konzultant a analytik v podnikatelské a vzdělávací sféře.
Jana Nagyová a Petr Nečas
Petr Nečas se po složení funkce premiéra rozvedl se svou manželkou Radkou, se kterou má čtyři děti. Na podzim téhož roku pojal Petr Nečas Janu Nagyovou za svou zákonitou manželku. V posledním roce se museli manželé vypořádat s mnohými těžkostmi. Nejednou si musela přečíst Jana Nagyová životopis a čelit mediálnímu nátlaku. Dalo by se říci, že z pohledu informací o své osobě se před národem ocitla (obrazně) Jana Nagyová nahá. Petr Nečas a jeho současná žena plnili stránky denního tisku, ale ani Petr Nečas ani Jana Nagyová fotky a články, které produkoval bulvár, ve větší míře nekomentovali.
Jany Nagyová se stala větší senzací bulváru než Petr Nečas, což se projevilo především tím, že Jana Nagyová fotky, kterými byla prezentována, musela v tichosti přejít. Jana Nagyová foto pořízené v době kauzy, Nagyová foto ze společného života s Petrem Nečasem, Jana Nagyová foto ze soukromého života a uveřejnění nahrávaných rozhovorů situaci manželům Nečasovým nezjednodušila. Petr Nečas rok po odstoupení z pozice premiéra poskytl rozsáhlé vyjádření k nastalé situaci, kdes ročním odstupem popisuje mýty a skutečnosti případu Nečas a Nagyová.
Publikováno: 17. 10. 2023