Petr Nečas

Byť není vůbec odvážné myslet si, že osobu Petra Nečase pravděpodobně zná drtivá většina českých občanů, je na úvod zcela jistě fér uvést krátce a stručně pár slov o tom, co už tento vystudovaný fyzik a politik během svého života dokázal, a tedy jaký má jednoduše řečeno Petr Nečas životopis. Ve své odborné specializaci fyzika po studiích pokračoval, když jej zaměstnala společnost Tesla Rožnov pod Radhoštěm, kde vykonával zprvu práci technologa, a poté i výzkumného a vývojového pracovníka. Už při tomto zaměstnání také zároveň v roce 1991 vstoupil do pravicové Občanské demokratické strany, ve které se od předsedy oblastní rady ODS ve Vsetíně velmi rychle dokázal propracovat do Poslanecké sněmovny parlamentu ČR a dále až k nejvlivnější politické funkci předsedy vlády ČR, kterou zastával v letech 2010 až 2013. Po ukončení funkce premiéra zřejmě z důvodu kauzy, kterou vyšetřovala Policie České republiky opustil politickou kariéru, avšak nadále zůstává členem ODS. Petr Nečas je dnes podruhé ženatý, přičemž z prvního manželství má čtyři potomky – dvě dcery a dva syny.

Mládí a studia Petra Nečase

Než se dostaneme k tomu, co dělá Petr Nečas dnes, pojďme na úplný začátek jeho života. Musíme se přesunout do Uherského Hradiště na podzim roku 1964, kdy se 19. listopadu Petr Nečas narodil. Ve Zlínském kraji prožil dětství a v roce 1979 nastoupil na zdejší gymnázium, které o čtyři roky později úspěšně zakončil složením maturitní zkoušky. V této době také vstoupil do Socialistického svazu mládeže (SSM), který v té době sdružoval mladé lidi ve věku od 15 do 35 let. Petr Nečas a jeho rodiče neměli s bývalým režimem žádné potíže, a tak mohl Nečas pokračovat ve studiích na VŠ. Jeho další kroky vedly na jih Moravy do Brna, kde se mu podařilo dostat na Univerzitu Jana Evangelisty Purkyně. Z nabízených oborů Nečase zaujala fyzika, kterou o pět let později úspěšně vystudoval složením rigorózní zkoušky a obhajobou rigorózní práce, týkající se fyzických vlastností plazmatu, za což obdržel titul doktor přírodních věd. Univerzitu opouštěl jako RNDr. Petr Nečas. Během studijních let byl také Petr Nečas předseda SSM.

Politická kariéra

Svou politickou kariéru zahájil Petr Nečas v roce 1991 jako jeden ze zakládajících členů Občanské demokratické strany. Zůstal věrný svému rodnému Zlínskému kraji a během roku se stal předsedou oblastní rady ODS ve Vsetíně. Ve stejném roce (1992) byl také zvolen poslancem tehdejší České národní rady. Po osamostatnění České republiky se pak stal poslancem Parlamentu ČR. Díky tomu, že se těšil mezi obyvateli dobré pověsti, dokázal Petr Nečas svůj mandát poslance obhájit ve všech pěti parlamentních volbách, kterých se jako kandidát od roku 1996 do roku 2010 účastnil. V politice inklinoval zejména k obraně, neboť kromě funkce náměstka ministra obrany (1995-1996) zastával také funkci předsedy sněmovního Výboru pro obranu a bezpečnost. Od roku 1999 byl místopředsedou ODS, opětovně poslancem a později i ministrem práce a sociálních věcí (2006-2009). Například později při diskuzích ohledně přímé volby prezidenta si jako Premiér také prosazoval otázky týkající se kompetencí prezidenta souvisejících se stanovením bankovní rady ČNB, která tak přímo, či nepřímo může ovlivňovat pravidla pro Banky v ČR. V roce 2010 se stal volebním lídrem i předsedou ODS zároveň a po úspěšných volbách se mu podařilo sestavit koaliční vládu, kterou navrhl tehdejšímu prezidentu Klausovi.

Předseda vlády ČR

Petr Nečas
Svým přístupem a ráznými myšlenkami změnil českou politickou scénu. [Foto: Novinky.cz]

Ten jeho návrh schválil a 28. června 2010 jej jmenoval předsedou vlády České republiky. Vláda Petra Nečase získala následně 10. srpna důvěru Poslanecké sněmovny a začala vládnout. Premiér svou vládu nazval „vládou rozpočtové odpovědnosti“, neboť si byl plně vědom dopadů ekonomické krize, která jen o rok dříve západní svět zasáhla. Rovněž před ním stála nutnost prosazení řady reforem. Ředitelkou jeho kabinetu se stala jistá Jana Nagyová.

Jaký měla Jana Nagyová životopis? Pracovala mimo jiné jako mzdová účetní (1984-1993), nebo jako vedoucí několika oddělení v soukromých firmách. Od roku 1996 byla členkou ODS a v letech 2006-2009 řídila Odbor kanceláře ministra Petra Nečase. V roce 2011 získala magisterský titul na Univerzitě Jana Amose Komenského v Praze. Jana Nagyová a Petr Nečas spolu spolupracovali po celé tři roky jeho premiérování, avšak po Nečasově rezignaci opustila státní sféru i ona. Dnes už je Jana Nagyová Nečasová, neboť se stala jeho druhou ženou. Na rozdíl od něj již není členkou ODS.

Osobní život

Petr Nečas v metru
Petr Nečas je člověk jako ostatní a lze jej potkat například i v metru. [Foto: politika24.cz]

Petr Nečas se poprvé oženil ve svých 22 letech, když si vzal svou první ženu Radku. Už rok po jejich sňatku se jim narodil první syn, Ondřej, který je dnes inženýrem a od svého úspěšného ukončení studia na VŠE v Praze se pohybuje v účetnictví. Manželka Radka s Petrem Nečasem zažila úspěšné dokončení studia a následný nástup do Tesly Rožnov. Ještě, než vstoupil do ODS, narodil se Petru Nečasovi v roce 1990 druhý potomek, syn Tomáš. Oběma partnerům se dále v roce 1997 narodila dcera Tereza a po roce 2000 ještě dcera Marie. V politice mu byla žena vždy oporou, avšak zejména post premiéra znamenal velkou pracovní zátěž. Manželství nakonec vydrželo 27 let a 6. srpna 2013 bylo oficiálně soudem rozvedeno.

Nečasovou druhou ženou se krátce poté stala jeho bývalá vrchní ředitelka Sekce kabinetu, Jana Nagyová, která si změnila příjmení a stala se tak místo Nagyová Nečasová. Jana Nečasová, dříve Nagyová, žije s Petrem Nečasem dodnes. Zatímco Petr Nečas má z prvního manželství čtyři potomky, Jana Nečasová má dvě dcery.

Petr Nečas dnes

Co dělá Petr Nečas dnes? Jak už bylo řečeno výše, Petr Nečas se po své rezignaci na post premiéra vlády a svatbě s Janou Nagyovou stáhl z veřejného života do ústraní. I když oznámil, že se rozhodl s politikou úplně skončit, zůstává sice věrným členem ODS, ve které působí od jejího založení už více než 20 let, avšak není již nadále aktivním členem. Již druhým rokem s ním ve společném sňatku žije jeho druhá žena Jana Nagyová, se kterou se seznámil během své funkce předsedy vlády ČR. Jana Nagyová a Petr Nečas také zmizeli z drobnohledu médií, aby zamezili jakémukoliv případnému vytváření spekulací.

Petr Nečas a jeho rodiče mohou být právem hrdí také na své čtyři potomky, respektive čtyři pravnoučata. Nejstarší syn Ondřej je inženýr ekonom, pohybující se v oblasti účetnictví a daní, Tomáš Nečas úspěšně dokončuje studium na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, zatímco se věnuje počítačové grafice. Druhý nejmladší potomek, dcera Tereza, studuje v Praze gymnázium a nejmladší dcera Marie zatím navštěvuje ZŠ.